Amerikali Turk

Yeni bir virüs keşfedildi!

  • November 30, 2017 11:42 AM
  • (1 votes, avg. 1 from 5)

Söz konusu yazılım, Android cihazların resmi uygulama mağazası Google Play’de; Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler sosyal medya platformlarından veriler çalabiliyor, WhatsApp, Viber ve Skype’tan gelen mesajları okuyabiliyor, SMS mesajları gönderip alabiliyor, takvime, çağrı günlüğüne, kişi listesine ve fotoğraflara erişebiliyor, Wi-Fi şifresini ele geçiriyor, ortam sesini kaydedip habersizce fotoğraf çekebiliyor.

Global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs uzmanları ise, Android kullanıcılarının uygulama izinleri konusunda temkinli olmaları gerektiğini vurgulayarak önerilerde bulundu.

Farkında olmadan taşıyor olabilirsiniz

Tizi tarafından ele geçirilen uygulamalar, sosyal medyadaki reklamlar aracılığıyla üçüncü parti uygulama mağazalarının linklerine yönlendiriyor.

'Açıklar kapatıldı'

Zararlı yazılım çok fazla yayılmadan müdahale eden Google, Tizi’nin bulaştığı yaklaşık 1300 cihaz tespit etti ve açıkları kapattı. Google güvenlik ekibi, suçlu bulunan uygulama geliştiricisinin hesabını askıya alarak engelledi. Güvenlik uzmanları ise bunun yaygın bir saldırı olmadığını, birinin özenle seçilmiş bir hedefe odaklanan saldırı başlatma girişimi olduğunu belirtti.

Korunmak için na yapmalı?

Global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs, Android kullanıcılarının cihazlarını zararlı yazılımlara karşı korumaları için aşağıdaki beş önlemin alınmasını öneriyor:

Uygulama izinleri kontrol edin. Uygulama izinleri konusunda temkinli olun. Örneğin, bir el feneri uygulamasının, SMS mesajlarınıza asla erişmesi gerekmez.

Güvenli bir kilit ekranı belirleyin. Hatırlaması kolay ancak başkaları tarafından tahmin edilmesi zor olan bir PIN, desen veya şifre seçin.

Cihazınızı güncel tutun. Cihazınızı, güvenlik açıklarından istifade eden zararlı yazılımlara karşı en son güncelleme yazılımıyla güncelleyin.

Google Play Protect’i etkinleştirin. Cihazınızda Google Play Protect’in etkinleştirildiğinden emin olun.

Bir mobil güvenlik yazılımı edinin. Bilinen, ödüllü bir mobil güvenlik çözümü kullanarak zararlı yazılımların cihazınızı ele geçirmesini önleyin.