Amerikali Turk

Piri Reis denizlerdeyken bile yaşıyormuş... İşte dünyanın en yaşlı köpekbalığı

  • December 14, 2017 10:17 AM

Danimarkalı bilim insanları, 512 yıllık bir Grönland köpekbalığı keşfettiler. Köpekbalığının dünyanın en eski omurgalı canlısı olduğu tahmin ediliyor.

Grönland köpekbalığı, Kuzey Atlantik ve Arctic denizlerini dolaşan bilim insanları tarafından bulundu. Köpekbalıklarının yaklaşık 18 feet uzunluğunda olduğu ifade edildi.

Danimarkalı bilim insanları, Grönland köpekbalıklarının yılda yaklaşık bir santimetre ve yavaşça büyüdüğünü göz önüne alarak köpekbalığının birkaç yüzyıl eski olduğunu tespit etti.

Grönland köpekbalıkları , Kuzey Atlantik ve Kuzey Kutup Okyanusu'nun soğuk sularında yaşıyor. Grönland çevresindeki denizler de dahil olmak üzere Doğu Kanada'dan Norveç Denizine kadar uzanan bu bölgede köpekbalıkları, hayatlarının çoğunu derinliği 1.4 mil olan derinlerde geçiriyorlar. Temel beslenme kaynakları ise diğer balıklardan oluşuyor.

Grönland köpekbalığının, omurgalı canlılar arasında en uzun ömrüne sahip olduğu biliniyor. Ancak bulunan bu köpekbalığı, 2016'da bulunan 400 yıllık Grönland köpekbalığından da yaşlı olarak kayıtlara geçti.