Amerikali Turk

iPad 3'de Kullanılacak İşlemci Belli Oldu!

  • February 20, 2012 12:46 PM

iPad 3'de Kullanılacak İşlemci Belli Oldu!Apple'ın Mart ayında piyasaya sunacağı 3. nesil iPad'de kullanılacak işlemci belli oldu. Retina Display ekran ile gelecek olan iPad 3'de bakalım hangi işlemci kullanılacak?

iPad 3'de kullanılacak ekranın 2048 x 1536 px çözünürlüğe sahip, Retina Display olduğu ortaya çıkmıştı. Daha önceki haberlerimizde bunu paylaşmıştık.

iPad 3'de kullanılacak işlemci ise merak konusu oldu. Apple'ın 4 çekirdekli A6 işlemcisinin kullanılma ihtimalinin oldukça dile getirildiği iPad 3'de, Apple süpriz bir işlemciye yer verdi.

Apple'ın iPad 2 ve iPhone 4S'de kullandığı çift çekirdekli A5 işlemcisinin, hızlandırılmış versiyonu iPad 3'e güç verecek. Apple A5X adındaki işlemcideki dahili GPU'nun güncellenip, güncellenmeyeceği ise merak konusu. iPad 2'ye göre artacak olan 2 katı çözünürlük, uygulamalarda performans sorunu ortaya çıkarabilir.

İşlemci frekansı olarak 1.5 GHz seviyelerine çıkması beklenen çift çekirdekli A5X'in, yeni nesil iPhone'da kullanılıp kullanılmayacağı ise henüz netlik kazanmadı.
Chip