Amerikali Turk

Facebook Yahoo'nun danışmanını tutuklattı!

  • February 21, 2012 12:07 PM

Facebook Yahoo'nun danışmanını tutuklattı!Yahoo'ya güvenlik konusunda danışmalık veren Glenn Mangham, Facebook'a ders vermek isteyince faka bastı.

İngiltere'de yaşayan ve daha önce Yahoo'ya güvenliğini nasıl sağlayacağını bir nevi öğretmesiyle ünlenen Glenn Mangham, Facebook'un devamlılığını tehdit ettiği gerekçesiyle cezalandırıldı. İngiliz Glenn Mangham bir yazılım geliştirme bölümü öğrencisi. ShiftDelete.net'in haberine göre Geçmişte Yahoo'nun arama motorları konusunda güvenliğini nasıl daha da arttırabileceği konusunda kendisine danışılmasıyla bir anda teknoloji dünyasında tanınır hale gelmişti.

Aradan geçen zamanda Glenn Mangham'ın boş durmadığı da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Mangham'ın Facebook'u birkaç ay önce hack'leyerek kullanıcıların gizli bilgilerine erişmesi yüzünden FBI tarafından evi basılmış ve yakalanmıştı.

Devam eden yargı sürecinde karar aşamasına gelindi ve Mangam, Facebook'ta bulunan kişisel bilgileri çalmak ve bu sayede Facebook'un geleceğini tehdit etmek suçundan sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı.

Davanın Facebook şirketine 200 bin dolar civarı bir masrafa neden olması ve FBI için "pahalı" olarak adlandırılan bir soruşturmayı içermesi de kararın çıkmasında etkili oldu.

Mangham savunmasında, "Daha önceki dönemde Yahoo'nun güvenliğinin artırılması için yardımda bulunmuştum. Facebook'u hack'lediğimde de amacım aslında buydu. Kötü bir şey yapmadım." demesi karara etki etmedi.

Haberturk