Amerikali Turk

Tek şarjla 15 yıl dayanan cep telefonu

  • March 02, 2012 3:39 PM
  • (1 votes, avg. 5 from 5)

amerikaliturkDünya Mobil Kongresi'nde, üreticiler cep telefonları için yeni şarj çözümleri sundular.

California şirketi XPAL Power'ın geliştirdiği ve bu ay içinde satışa çıkacak basit bir kalem pille çalışan ve ekranı bile siyah-beyaz olan SpareOne adlı mobil cihaz, Barselona'da tanıtılan ultra özellikli akıllı telefonlarla ters düşüyor.

Cihaz kapalı durumdayken pili 15 yıl, açıkken 2 ay dayanan ve özellikle acil durumlar, felaketlerde ilk yardım telefonu gibi kullanılabilen SpareOne, pahalı olmadığından ve uzun bekleme süresi sayesinde, az gelişmiş ülkeler için de uygun bir cihaz olarak kabul ediliyor.

Çok farklı bir çözüm sunan İsveçli myFC şirketi de suyla şarj edilebilen bir sistemi tanıttı.

Bir fotoğraf makinesindan biraz büyük bir şarj aleti olan PowerTrekk, deniz suyu ya da tatlı suyla çalışabilme özelliği sayesinde kampçılar, insani yardım çalışanları ya da askerlerin kullanımı için son derece uygun bir cihaz olarak görülüyor.
Sektörün devi Duracell'in Barselona'da tanıttığı ve küçük bir tablete benzeyen şarj sistemi PowerMat de, aynı zamanda iki mobil cihazın bataryalarını doldurabiliyor.

Mobil telefon üreticilerini, bu sisteme uyumlu cihaz üretmeye çağıran Duracell, PowerMatt sistemini lokanta masaları gibi kamusal alanlara da yerleştirmeyi düşünüyor.

Şirket, ayrıca otomobil üreticisi General Motors ile de anlaşarak, 2013'ten itibaren şarj sistemini bu markanın tüm araçlarına yerleştirecek. Sistem New York'taki ünlü spor ve sergi sarayı Madison Square Garden'a da konulacak.