Amerikali Turk

App Store Türkçe oldu!

  • March 07, 2012 4:02 PM

amerikaliturkiOS cihazlarda hizmet veren App Store servisi bundan böyle artık Türkçe yayın yapıyor. App Store, dün gece itibariyle Türkçe olarak hizmet vermeye başladı.

Bugün Apple açısından önemli bir gün. Bugün akşam saatlerinde Apple, yeni iPad modelini tanıtacak. iPad 3, iPad HD ya da farklı bir isimde yeni bir iPad gelebilir. Fakat yeni iPad modelinin yanı sıra yeni servislerin ve yeni özelliklerin de tanıtılması bekleniyor. Buna ilk işaret de dün gece yaşandı.

iOS cihazlarından App Store'a girenler, dün geceden itibaren App Store'un tamamen Türkçe olduğunu farketmişlerdir. Evet, 2008 yılından beri hizmet veren App Store, artık Türkçe diliyle yayında. App Store'u Türkçe görebilmek için sadece Türkiye hesabı olması gerekiyor. iOS cihazının Türkçe olsa da eğer Amerikan hesabı kullanıyorsanız App Store İngilizce olarak gözükecektir.

Artık Featured yerine bizi App Store'da "Öne Çıkanlar" seçeneği karşılıyor. Top 25 listesinde ise Popüler Ücretli ve Popüler Ücretsizin yanında En Yüksek Cirolu şeklinde bir çeviri mevcut. Güncellemeler ismininse aşağı bölüm için çok uzun olduğunu, bu yüzden de harfler arasındaki boşlukları en aza indirdiklerini görebilirsiniz. Güncellemeler kısmında en üstte bulunan Update All tuşu ise halen İngilizce olarak duruyor.

Peki App Store'un Türkçe olması, bugün için önemli bir işaret mi? Acaba Apple, App Store ile ilgili de özel planlar içerisinde olabilir mi? Belki de ülkelere göre daha kişiselleştirilmiş bir hizmet yakında gelebilir. Biz en kısa sürede iBooks'un da bu şekilde geliştirilmesini arzu ediyoruz. Hatırlarsanız Apple, iPad 2 lansmanından önceki gece de App Store'a yeni özellikler eklemişti.