Amerikali Turk

iPhone'u sağa sola sallayın bakın ne oluyor!

  • April 04, 2014 4:05 PM
  • (10 votes, avg. 3 from 5)

iPhone

 

iPhone'un gizli özellikleri - iPhone Secrets

 

iPhone kullanıcılarının pek çoğu aslında telefonlarının birçok özelliğinin farkında bile değil. Az sonra okuyacaklarınız iPhone'la aslında daha neler neler yapabileceğinizi gösterecek. İşte iPhone'un az bilinen özellikleri...
 

 

iPhone - KULAKLIKDAN FOTOĞRAF ÇEKMEK

Telefonunuzla fotoğraf çekmek istediğinde bunun için kulaklığınızdaki ses açma kapama tuşlarını kullanmanız yeterli.


 
 

iPhone - KAMERA MODUNDA FOTOĞRAF MAKİNESİ
Kamera modundayken iPhone'un ses açma kapama butonlarıyla da fotoğraf makinesi kullanır gibi fotoğraf çekebilirsiniz.


 

iPhone - KLAVYEYE EMOJİ EKLEMEK
Emoji klavyeyi ayarlanıza ekleyin. Bunun için Ayarlar>Genel> Klayve>Emoji klavye ekle yolunu kullanabilirsiniz.


 

iPhone - SÜREKLİ BÜYÜK HARF YAZABİLMEK
“CAPS LOCK” özelliğinden faydalanmak için yani sürekli büyük harf ile yazabilmek için, Shift yani klavyenin sol kısmında yer alan yukarı ok butonuna çift tıklamanız yeterli.


 

iPhone -  OKUNDU MESAJLARI GÖNDER
Gönderilen mesajın okunup okunmadığını öğrenmek için iMessage uygulamasını kullanabilirsiniz. Kullanmak için “Okundu Mesajları Gönder” seçeneğini seçmek yeterli.


 

iPhone -  İNTERNETTE GÖRDÜĞÜN BİR RESMİ KAYDETMEK
İnternette gördüğünüz bir resmi kaydetmek için parmağınızı resmin üzerinde basılı tutun ve fotoğrafı kaydedin. 

iPhone - GELEN BİLDİRİMLERİ GÖRMEK İÇİN FLASH IŞIĞINI KULLANMAK
Gelen bildirimleri görmek için flaş ışığını kullanabilirsiniz. Örneğin arama geldiğinizde flaşınız yanıp sönebilir. Ayarlar menüsü içinde ilgili ayarı bulabilirsiniz.


 

iPhone - MESAJLAŞMA VE SAAT - MESSAGE AND TİME
Mesajlaşmalarınızın saatini anında takip etmek mümkün. Bunun için mesajların üzerine parmağını dokundurarak sola doğru kaydırın. Zaman dilimlerini sağ bölümde göreceksiniz.


 

iPhone - UÇAK MODU (FLYING MODE)
0 etkili olduğunu söylemek mümkün olmasa da, uzmanlar uçak modunda olan iPhone'ların daha hızlı şarj olduğu konusunda hem fikir.


 

iPhone - HARFLİ ŞİFRE - PARMAK İZİ KORUMA ÖZELLİĞİ
Şifre oluşturmak için rakam kullanmak zorunda değilsiniz. Ayarlar'dan Genel menüsüne gelerek ister parmak izi koruma özelliğini kullanın (sadece iPhone 5S'lerde) ya da Basit Parola içinde rakam yerine harflerle şifrenizi oluşturun.


 

iPhone - SAĞA SOLA SALLAMA HAREKETİ (LEFT AND RİGHT ACTİON)
iPhone'da herhangi bir bölümde yazı yazarken iPhone'u sağa sola sallarsanız karşınıza üç seçenek çıkacak. Geri Al butonuna tıklarsanız yazdıklarınızı silebilirsiniz.


 

iPhone - UYGULAMA İÇİ SATIN ALMALARI KAPATMAK
Ayarlar>Genel>Kısıtlamalar yolunu takip ederek uygulama içi satın almaları kapatabilirsiniz. Özellikle telefonlarını çocuklarıyla paylaşan ebeveynler için unutulmaması gereken bir özellik...


 

iPhone - ENGELLENENLER KISMI - İSTEMEDİĞİN KİŞİDEN ARAMA ALMAMAK İÇİN
iOS 7 ile birlikte iPhone'ların en büyük eksikliklerinden biri de tarih oldu. Artık istemediğiniz kişilerin telefonlarını kara listeye atabiliyor, bu kişilerden arama almıyorsunuz. Bunun için Ayarlar>Telefon>Engellenenler kısmına girmeniz yeterli.


 

iPhone - VERİ KULLANIM KISITLAMASI
iOS 7’den önceki sürümler, uygulama bazında veri kısıtlaması olmadığı için sık sık eleştiriliyordu. Yeni işletim sistemiyle beraber istenmeyen uygulamaların veri çekmesi engellenebiliyor. Örneğin sadece ‘Foursquare’ uygulamasının veri kullanması kısıtlanabiliyor.


 

iPhone - AŞAĞI VE YUKARIYA DOĞRU DOKUNMA
iOS 7’den önce Wi-Fi veya Bluetooth açmak için birkaç sayfa gezerek ayarlar uygulamasına girmek gerekiyordu. Ancak yeni işletim sistemiyle söz konusu işlemi aşağıda yukarıya doğru bir dokunma hamlesi yetiyor. Açılan menüde Wi-Fi, uçak modu ve Bluetooth’un yanı sıra kamera, fener ve hesap makinesi gibi özelliklere ulaşılabiliyor.


 

iPhone - ÜÇ PARMAKLA YUKARI DOĞRU İTTİRMEK
Daha önceki sürümlerde uygulamalar tek tek kapatılarak gereksiz zaman harcanmasını sağlıyordu. iOS 7 ile açık olan tüm uygulamaları kapatmak oldukça kolaylaştı. Açık olan uygulamaları üç parmakla yukaru doğru ittirmek tüm uygulamaların kapatılmasını sağlıyor