Amerikali Turk

Midesinden 915 adet bozuk para çıkan kaplumbağa

  • March 21, 2017 12:14 PM
  • (1 votes, avg. 1 from 5)

Tayland'da bir süs havuzunda yaklaşık 20 yıl boyunca atılan dilek paralarını yiyen ve ay başında ameliyat edilerek midesinden 1000'e yakın metal para çıkartılan Omsin adlı 25 yaşındaki kaplumbağa komaya girmesi sonrası yapılan 2. ameliyatın ardından sağlık durumunun kötüleşmesi sonucu hayatını kaybetti.

Tay dilinde adı 'domuz kumbarası' anlamına gelen ve ülkede batıl inançlar ile hayvanların korunması tartışmalarını başlatan 25 yaşındaki deniz kaplumbağası hayatını kaybetti.

Omsin ay başında yaklaşık 20 yıl yaşadığı başkent Bangkok'un doğusundaki Chonburi bölgesindeki havuzdan rahatsızlanması üzerine çıkarılmıştı.

Veterinerler hayvanın midesinden ve bağırsaklarından 7 saat süre ameliyat sonucu tam 915 adet metal para çıkarmıştı.

Paraların ağırlığı 5 kilogram ediyordu.

Yaklaşık 20 yıl boyunca Omsin'iniyi şans getirdiğine inanılarak havuza atılan paralar yiyecek zannedip yediği anlaşılmıştı.

Ancak Omsin ameliyatından beri tam olarak iyileşemedi.
Pazar akşamı çok yavaş nefes alması üzerine yoğun bakıma alındı.

Pazartesi günü ise komaya girdi ve 2. kez ameliyata girdi.

Veterinerler yaptıkları açıklamada Omsin'in kan zehirlenmesinden öldüğünü duyurdu.

Omsin'in midesindeki paraların çıkartılması ile oluşan boşluğun bağırsaklarının dolanmasına neden olduğu, bunun da kan akışını engelleyerek bağırsakta akut enfeksiyona yol açtığı ve kanı zehirlediği belirtildi.

Veterinerler şimdi Omsin'i bir 'örnek olay' olarak kabul ederek üzerinde otopsi yapabileceklerini söylüyor.

Olayın medyaya yansıması ile Taylandlıların hayvanların yaşadığı havuzlara para atılmaması konusunda bir farkındalık geliştirmesini umduklarını belirten veterinerlerden biri "O bizim öğretmenimiz" diye konuştu.