Amerikali Turk

Toplam yaşı 1073 olan dünyanın en yaşlı ailesinden, uzun yaşamın sırları

  • August 01, 2017 12:54 PM
  • (1 votes, avg. 5 from 5)

Üyelerinin toplam yaşı 1073 olan ve bu yıl Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Kuzey İrlanda’daki Donnelly ailesi, uzun yaşamın sırlarını açıkladı.
Kuzey İrlanda’nın Armagh idari bölgesinde yaşayan ve 13 kardeşten oluşan Donnelly ailesi, bu yıl toplam yaşlarının 1073 olması nedeniyle dünyanın en yaşlı ailesi olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi. En genç üyesi 72, en yaşlı üyesi 93 yaşında olan aile, uzun ömürlerinin sırlarını Daily Mail’e anlattı.

Ailenin 72 yaşındaki üyesi Joe, diyabet, kolesterol ve kalp hastalıklarına karşı koruduğu bilinen yulaf lapası yediklerini belirtti. Joe “Babadan kalma bir alışkanlık olarak her zaman uykudan önce sıcak bir şeyler yeriz. Yatmadan önce saat 22:00'de, sabah da kalvaltıda yulaf lapası yiyoruz. Pişirilmiş yulaf, süt ve üzerine de biraz elma reçeli koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Hiçbir zaman kirli yiyecekler yemediklerini belirten Joe “Hep doğa ile çalıştık, yediğimiz her şeyi kendimiz yetiştirdik. Annem bahçedeki tavuğu keserdi, o akşam yemeğimiz olurdu. Yediğimiz sebzeleri, meyveleri kendimiz yetiştirip topladık. Yumurtalarımızı kendi tavuklarımızdan, pastırmamızı kendi domuzlarımızdan, ekmeklerimizi de kendi ellemizle yaptık” dedi.

Donnelly ailesi, Armagh’da bir çiftlikte yaşıyor. Ünlü turta markası Mr Kipling’in turtalarında kullandığı elmalar da Donnelly ailesinin elmalarından yapılıyor. Ailenin çiftliğinde üretilen elmalar ülkenin en iyileri arasında gösteriliyor.

Joe “Elmayı hayatımızdan eksik etmedik. Sabah inekleri sağmak için uyandığımızda atıştırmalık olarak yememiz için elmalarımız hazır olurdu” dedi.

Ailenin bir başka üyesi Leo da alkolün hiçbir zaman hayatlarının bir parçası olmadığını belirtti.