Amerikali Turk

16 yaşındaki 'Yılan kız' dünyayı hayrete düşürdü

  • September 11, 2017 1:12 PM

HİNDİSTAN'da yaşayan 16 yaşındaki Shalini Yadav eritroderma denen hastalığın en ileri saflarından birinin içerisinde. Cildinin aşırı kuruluğu daha farklı bir hale dönüşen Shalini Yadav'ın hastalığı, bakımsızlıktan görüntüsü ürküten bir duruma dönüşüyor. Hindistan'da 'Yılan kız' olarak bilinen 16 yaşındaki genç kız insanların içine çıkamıyor.


Shalini Yadav'ın bu halinden daha kötü görünmemesi için neredeyse saat başı duşa girmesi ve vücuduna kremler sürmesi gerek. Yani sürekli cildini nemlendirmesi gerekiyor.


Ailenin maddi durumu kötü. Anne Devkunwar 'Kızımı böyle görünce kendimi çaresiz hissediyorum.' diyor ve ekliyor 'Bu felaket kızımı öldürmeyecek biliyorum ancak kızımı gün geçtikçe insanlar tarafından kabul edilemez bir duruma sokacak'

Shalini Yadav'ın sesiniz duyan doktorlar ona yardım etmek için kolları sıvadılar. Yadav, tedavi amacıyla İspanya'ya gönderildi.

Küçük kız ve ailesi için umut ışığı olan bu tedavinin ise başarılı olup olmayacağı bilinmiyor.

ERİTRODERMA NEDİR?
Vücutta geniş bir bölgede derinin normal dışı kızartısına eritroderma denir. Eritrodermiea bazen aniden ve patlayarak başlar. bir kişi zamanla kötüleşir bir deri hastalığı vardı sonra Ya da bazen, o, yavaş yavaş gelişir. Cildin tüm yüzeyi, pullu, kırmızı kalınlaşmış ve bazen kabuk haline gelir.