Amerikali Turk

İçtiği şey yüzünden kafasının yarısını kaybetti görenler inanamıyor

  • November 01, 2017 1:05 PM

Güney Karolina eyaletinde yaşayan Brianna ve Austin çiftinin hikayesi bilim kurgu filmden çıkmış gibi. Gördüğünüz fotoğrafta herhangi bir montaj işlemi yok. Gördükleriniz gerçek. İçtiği enerji içeceği yüzünden kafasında onarılamayan bir göçük oluşan Austin'in hikayesi ders niteliğinde.


Austin'in hikayesi içecekleri yüzünden sonsuza dek değişiminin hikayesi, eşi tarafından Facebook'ta paylaşıldı.


Brianna hikayeyi paylaşmasından sonra, Sacramento'daki Sara Endres isimli bir fotoğrafçı tarafından ailenin günlük hayatı fotoğraflandı ve ortaya pek çok etkileyici kare çıktı.


Brianna'nın anlattıklarına göre eşi, uzun ve yorucu çalışma koşullarından dolayı aşırı sayıda enerji içeceği tüketme alışkanlığı kazanmıştı. O günlerde hamile olan Brianne, aldığı bir telefonla hayatının alt üst olduğunu ve kocasının beyin kanaması geçirdiğini duyduğunda hastaneye nasıl gittiğini bilmediğini söylüyor.

 

Beyin kanaması sonrası pek çok ameliyat geçirmesi gereken adamın kafatasının ön bölümünde onarılması mümkün olmayan bir delik kaldı. Kocası hastanede ölüm kalım mücadelesi verirken doğum yapan kadın, yaşadığı günlerin ne kadar zor olduğunu anlatırken, enerji içecekleri konusunda da insanları bilinçli olmaya davet ediyor.


Çocuğunu ancak doğduktan 2 ay sonra görebilen baba, şimdi iyileşme sürecinde ancak ne kadar yol alabileceği belirsiz.


Brianna, "Ona yemek hazırlıyorum, fizik tedavi, konuşma terapisi yapıyorum. Kişisel hijyen konusunda yardım ediyorum. Yürümesine yardım oluyorum. Ona hayatının her alanında yardımcı olmaya çalışıyorum ve tüm bu işlerin arasında, sekiz aylık çocuğumuzla ilgileniyorum. Bu çok zor ve çok yorgunum ama birlikte en iyisini yapacağız. Bir gün iyileşecek ve ben o güne kadar asla vazgeçmeyeceğim. Aşk özveridir ve ben onu hayatın kendisinden daha fazla seviyorum" dedi.


Genç annenin fotoğrafları ve zorlu hikayelerini internette paylaşmasından sonra enerji içeceklerinin olası riskleri ABD'de yeniden tartışılmaya başlandı.

 

Enerji içecekleri daha çok üniversite öğrencileri, aktif spor yapanlar ve yüksek enerji harcayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Peki enerji içeceği içmek doğru mu? Diyetisyen E. Funda Tuzgöl, enerji içeceklerinin içindeki maddelerin etkileri ve kimlerin içmemesi gerektiği hakkında bilgiler verdi.


Tüketilen enerji içecekleri ilk seferde zihinsel ve fiziksel performansı belirgin olarak arttırabilir. Ancak bu artışın enerji içeceğinin içeriğindeki bitkisel katkılardan mı yoksa yüksek miktarda bulunan kafeinden mi kaynaklandığını söyleyebilecek yeterince literatür çalışması yoktur.


Şu bilinmektedir ki belli bir düzen ve sıklık gözetmeksizin alınan kafein, insan fizyolojisinde bağımlılık meydana getirmemektedir. Ancak 4-6 hafta her gün düzenli içilen az dozda kahve tüketimi bağımlılık meydana getirebilir. Bu sürecin sonunda kahve alınmadığı günler “yoksunluk sendromu” dediğimiz bağımlı olunan maddenin alınmadığında vücutta meydana gelen fizyolojik değişiklikler görülür. Bu fizyolojik değişiklikler; sinir, gerginlik, el ayakta titreme, huzursuzluk ve zihinsel süreçlerin yavaşlamasıdır. Bağımlılık yaratan madde alındığında bu tepkiler ortadan kalkar. Ve biz şunu biliyoruz ki enerji içeceklerinde aşırı düzeyde kafein bulunmaktadır. Enerji içeceklerinin kullanıcılarında gözlenen iyilik halinin bir kısmının bu mekanizma ile ilişkili olabileceği düşünülebilir.


Kafein: Uyarıcı etkiye sahiptir. Yüksek miktarda bulunur. Mental uyanıklığı arttırır, hızlı ve düzensiz kardiyak atıma neden olur, gastrointestinal rahatsızlıklar yapar.

Guarana: Uyarıcı etkiye sahiptir. Güney Afrika’da yetişen bir bitkidir. Kafeine benzer etki gösterir. Kafeinin etkisini arttırır.

Taurin: Kas dokusunda bulunan bir protein yapıtaşıdır. Beyinde anti anksiyete ajanıdır. Ratlarda yapılan çalışmalara göre vücut ısısında düşüklüğe neden olur.

Ginseng: Cinsel uyarıcı etkiye sahip bir tür bitki. Kafeinin etkisini arttırır.

Yohimbin: Oldukça güçlü bitkisel bir uyarıcı olup afrodizyak özelliği sayesinde erektil disfonksiyon tedavisinden kullanılmaktadır. Yağ kaybını arttırıcı özelliği vardır.

İnositol: Glikoz metabolizmasının ürünüdür. Kafein alımı ile vücuttaki miktarı azalır. Depresyon tedavisinde serotonin etkisini artırır.

 

Klinik pratikte enerji içeceğinin kullanımına bağlı tıbbi semptomlar ve problemler çok iyi bilinmemektedir.

Enerji içeceklerinin alkol ile birlikte kullanımında önemli klinik sorunlarla karşılaşılabilir. Yapılan araştırmalara göre enerji içeceği ile alkolü birlikte tüketenlerin, sadece alkol tüketenlere oranla iki kat daha fazla alkol aldıkları görülmüştür.

Enerji içeceklerinin tüketiminden sonra oluşan enerjik tablo, vücudumuzda zaten bulunan adrenalinin hızla boşalımına neden olur. Bunun ardından da aşırı bir yorgunluk gözlemlenebilir.