Amerikali Turk

Berlusconi’nin eski eşi 60 milyon euro nafakayı iade etmek zorunda

  • November 17, 2017 12:21 PM

 

İtalya’nın eski başbakanlarından Silvio Berlusconi’nin boşandığı karısı Veronica Lario’ya ödediği aylık 1.4 milyon euro nafaka, mahkeme tarafından iptal edildi. Lario’nun bugüne kadar aldığı 60 milyon euroyu da iade etmesi gerekecek.

Berlusconi ile 1990’da evlenen Veronica Lario, 2009’da eşinin “küçük yaştaki kızlarla görüşmesi” üzerine boşanma davası açmıştı. 2012’de sonuçlanan davada, Berlusconi’nin Lario’ya aylık 3 milyon euro tazminat ödemesine karar verilmişti. Ancak 2014’te yine mahkeme kararıyla nafaka miktarı aylık 1.4 milyon euroya indirilmişti. Bu yüksek nafaka miktarı, Veronica Lario’nun evliyken sahip olduğu yaşam tarzını sürdürebilmesi için belirlenmişti.

İtalya’nın en zengin isimlerinden olan Sivlio Berlusconi ise, eski karısının zaten kendi geçimini sağlamaya yetecek mal varlığına sahip olduğunu, dolayısıyla nafakaya ihtiyacı olmadığını savunuyordu.

ZATEN 300 MİLYON EUROLUK VARLIĞI VAR
Berlusconi, Yargıtay’ın başka bir davada bu yönde aldığı kararı örnek göstererek Lario’ya ödediği nafakanın iptali için Milano İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme de Berlusconi’nin itirazını haklı bularak, Veronica Lario’nun evliyken sürdürdüğü yaşam standardını koruması prensibinin uygulanmasına gerek olmadığına hükmetti. Mahkeme, Veronica Lario’nun yaklaşık 300 milyon euro değerinde mal varlığına sahip olduğunu, çok sayıdaki mülkü sayesinde düzenli gelir de elde edebileceğini vurguladı.
Kararda, bu mal varlığıyla Veronica Lario’nun “yalnızca kendine yetecek seviyede değil çok yüksek bir hayat standardı sürdürebilecek ekonomik refaha sahip olduğunu” belirtildi.

Berlusconi’nin eski eşi 60 milyon euro nafakayı iade etmek zorunda

Veronica Lario’nun bu karara itiraz ederek davayı Yargıtay’a taşıma hakkı mevcut. Ancak Yargıtay’ın daha önce benzer bir başka dava için aldığı karara ters düşecek bir hükme vararak İstinaf Mahkemesi kararını bozmasının düşük ihtimal olduğu belirtiliyor. Bu durumda Veronica Lario, bugüne kadar aldığı yaklaşık 60 milyon euroluk nafakayı eski kocası Berlusconi’ye geri ödemek zorunda kalacak.