Amerikali Turk

O belediyelerden Türkçe teklifi

  • November 22, 2017 11:25 AM

Berlin’de bazı ilçe belediyelerinin sınıf kirası istemesi nedeniyle kimi yerlerde bir süredir yapılamayan Türkçe dersleriyle ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Sınıf kirası isteyen belediyeler, “Türkçe dersini biz verelim” talebinde bulundu.

 

TÜRKİYE kökenlilerin yoğun yaşadığı Berlin’in Kreuzberg, Mitte ve Neukölln ilçelerinin de aralarında bulunduğu beş ilçe, Türkçe ve Türk Kültürü derslerine alternatif Türkçe dersi vermek için hazırlıklara başladı. Belediyeler Türkçe öğretmen buldukları taktirde eğitimin yılının ikinci döneminde dersleri başlatmayı planlıyor.

Berlin Eğitim Senatörlüğü, belediyelerden gelen bu talebi karşılamak için Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilli eğitimin verildiği okullarda görevli Türkçe öğretmenlerini görevlendirmeyi gündemine aldı. Ayrıca kentteki bazı okulların müfredatında ikinci veya üçüncü yabancı dil dersi olarak Türkçe okutuluyor. Bu okullardaki öğretmenler de Türkçe dersi için alternatif olarak düşünülüyor.


Berlin Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği’nin verilerine göre kentte 3 bin 500 öğrenci Türkçe ve Türk Kültürü dersi için talepte bulundu. Konsolosluğa bağlı yaklaşık 50 öğretmen bu talebi karşılamak için görevlendirilmişti. Uzun yıllardır öğrencilerin Türkçe talebini karşılayan Berlin Başkonsolosluğu, Mitte Belediyesi’nin eğitim yılının başında Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin yapıldığı sınıflar için yaklaşık 27 bin euro kira talep etti. Başkonsolosluk bu talebi, iki ülke arasındaki anlaşmalar gereği hukuksuz ve gereksiz bularak reddetti. Belediye kira talebinde ısrar edince bu ilçedeki okullarda eğitim gören 500’den fazla öğrenci aylardır Türkçe dersine giremiyor.

Kreuzberg Belediyesi de kira talebini Şubat ayından itibaren uygulamaya koyacak.