Amerikali Turk

Nuriye Gülmen: Evet kilo kaybettik ama eskisinden daha güçlüyüz

  • December 05, 2017 10:56 AM

Kendilerine 'Yurtta Sulh Konseyi' adını veren cuntacıların 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından ilân edilen OHAL kapsamındanki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen, "İşimizi geri istiyoruz" talebiyle, öğretmen Semih Özakça'yla birlikte Ankara'da 392 gün önce başlattığı oturma eylemi, 272 gündür açlık greviyle sürüyor.
392 günlük süreçte, Gülmen ve Özakça defalarca darp edilerek gözaltına alındı. Açlık grevi sırasında tutuklandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından, haklarında herhangi bir yargı kararı olmamasına rağmen 'terörist' ilân edildi.

Gülmen ve Özakça'nın cezaevindeyken de sürdürdükleri açlık grevi, bugün 272. gününde. 3 hafta önce yapılan duruşmada, Semih Özakça tahliye edildi. Nuriye Gülmen ise, 1 Aralık'ta yapılan duruşmayla özgürlüğüne kavuştu.

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Gülmen, cezaevi sürecini anlattı.

"Cezaevi'nin zor tarafları çoktu gerçekten" diyerek sözlerine başlayan Gülmen, "Özellikle, Numune Hastanesi'ne götürüldükten sonra zorluk yaşadık. Duruşmadan 2 gün önce apar topar götürdüler. Önce yoğun bakıma alındım sonra mahkum koğuşuna götürüldüm. İkisi de birbirinden beter yerlerdi. Koşulları çok kötüydü" dedi. Gülmen, hapishanedeyken kaldığı mahkum koğuşunu da şöyle anlattı: "Mahkum koğuşu korkunç bir yerdi. Hayat yok gibiydi. Gün ışığı yoktu, hava yoktu."

Gülmen'e göre, mahkum koğuşunda tutulmasının sebebi, 'zorla müdahale'. "Beni mahkum koğuşunda zorla müdahale için tutuyorlardı" diyen Gülmen, "Elimizin altında olsun, bir durum oluştuğunda hemen müdahale edelim diye düşünüyorlardı" ifadesini kullandı.

Açlık grevinde B1 vitamini kullandıklarını hatırlatan Gülmen, cezaevindeyken kısa bir süre B1 vitaminine erişimde sorun yaşadıklarını şöyle anlattı:
"B1 vitamini alıyoruz. Hücre yenilenmesini sağlıyor. Cezaevinde ilk zamanlarda erişimde sorun yaşandı ama sonrasında daha rahat ulaşabildik B1 vitaminine. İnsanların sahiplenmesi sayesinde B1 vitaminine erişim sorunumuz çok az oldu."

Eylemlerini sürdüreceklerini ifade eden Gülmen, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Talebimiz hala karşılanmadı. Türkiye ve dünya halkları talebimizi sahiplendi. Çok sade bir talebimiz var. İşimizi geri istiyoruz. Çok kolay karşılanabilir talebimiz. O yüzden eylemimiz açısından değişen bir şey yok. Evet, kilo kaybettik ama eskisinden daha güçlüyüz