Amerikali Turk

Avustralya'da araç kalabalığın arasına daldı: 19 yaralı

  • December 21, 2017 11:30 AM

Avustralya'nın Melbourne kentinde bir aracın yolda yürüyen kalabalığın arasına dalması sonucu 19 kişi yaralandı. Polis olayın terör bağlantılı olmadığını ancak gözaltındaki sürücünün geçmişte uyuşturucu kullanan ve akıl sağlığı sorunları olan Afganistan asıllı bir Avustralya vatandaşı olduğunu açıkladı.

Olay, Melbourne'ün merkezindeki Flinders Street istasyonu yakınında yaşandı.

Beyaz renkli bir SUV (sportif çok amaçlı araç) kaldırımda yürüyen yayaların arasına daldı.

Olayda bazılarının durumu ciddi olmak üzere 19 kişinin yaralandığı açıklandı. Başından yaralanan bir çocuğun durumunun da ağır olduğu belirtildi.

Polis ilk önce aracın sürücüsü ile olay yerindeki 2. bir kişiyi gözaltına alındığını duyurdu ve olayın 'kasıtlı bir eylem' olduğunu açıkladı.

Polis ardından olayın terör bağlantılı olmadığını ancak aracı yayaların üzerine bilerek süren 32 yaşındaki Afganistan asıllı Avustralya vatandaşının uyuşturucu geçmişi ve akıl sağlığı sorunları olduğunu duyurdu.

Başkomiser Shane Patton "Sürücünün geçmişinde uyuşturucu kullanımı ve akıl sağlığı sorunları var. Şu aşamada olayın terör bağlantılı olduğuna yönelik bir kanıt ya da istihbarata sahip değiliz" dedi.

Polis olay yerindeki görevde olmayan bir polis memuruyla ufak bir boğuşma da yaşayan şüphelinin 'küçük çaplı saldırı' ve trafik suçlarından sabıkası olduğunu ve şu anda polis nezaretinde bir hastanede olduğunu da açıkladı.

Polis gözaltına alınan ikinci kişinin ise olay yerinde saldırı sonrası yaşananları videoya kaydettiğini ve çantasında birkaç bıçak bulunduğunu belirtti.


Ocak ayında bir kişi yine Melbourne merkezinde bulunan Bourke caddesinde aracını yayaların üzerine sürmüş ve 6 kişinin ölümüne yol açmıştı. O saldırının da terör bağlantısı bulunmadığı açıklanmıştı.