Amerikali Turk

Terör saplantısı FBI'ye pahalıya patladı

  • October 20, 2008 12:44 AM
FBI terör saplantısı nedeniyle, finansal krizle ilgili yolsuzlukları soruşturacak personel bulamıyor. 11 Eylül saldırılarının ardından bütün önceliğini terörle mücadeleye veren Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın, finansal piyasalarda yaşanan depremle ilgili yolsuzluk soruşturmalarını yütürecek personel bulmakta zorlandığı bildirildi.

New York Times'ın haberine göre FBI, 2001'deki saldırıların ardından ululsal güvenlikle ilgili rolünü güçlendirmek amacıyla adli tahkikat birimlerindeki personeli büyük ölçüde tasfiye etti.

Bu çerçevede terör dışı soruşturma birimlerinde çalışan yaklaşık bin 800 görevlinin istihbarat ve terörle mücadele birimlerine kaydırıldığı belirtildi.

Gazeteye konuşan yetkililer, personel sayısındaki indirimin, 'beyaz yakalı suçlar' gibi, son haftalarda ekonomik krizle birlikte aciliyet kazanan alanlarda FBI'ın soruşturma yapmasını neredeyse imkansız hale getirdiğini ifade etti.

FBI üzerindeki baskının, finans dünyasının büyük aktörleri Fannie Mae ve Freddie Mac'ın yanında çok sayıda bankanın ardarda batmasının ardından giderek arttığı belirtiliyor. Bankaların batmasında kredi piyasalarında yaşanan kriz kadar, yönetimdeki hatalar ve kimi yolsuzlukların da etkili olduğu öne sürülüyor.

FBI'ın finans suçlarıyla ilgili kapsamlı soruşturmaa yapabilmek için ilgili birimlerde çalışanların sayısını büyük ölçüde artırmaya hazırlandığı belirtilirken, uzmanlık gerektiren bu görevlere getirilecek kişilerin nereden bulunacağı ve sayılarının yeterli olup olmayacağının henüz bilinmediği kaydediliyor

BUSH ÇAĞRILARI GÖRMEZDEN GELDİ

2004'ten itibaren FBI'ın, mortgage piyasasının ciddi bir tehdit oluşturduğu konusunda Bush yönetimine uyarılarda bulunduğu ancak soruşturma için para ve personel tahsis edilmesi talebinde bulunmasını karşın bu taleplerin her defasında reddedildiği bildirildi.