Amerikali Turk

Milyarder yatırımcıdan Ford'a ağır darbe

  • October 22, 2008 11:12 PM
Kriz yaşayan Ford, Amerikalı milyarder yatırımcı Kerkorian'dan büyük darbe yedi. Kredi piyasalarında yaşanan küresel krizin ardından zor günler yaşayan ünlü otomotiv firması Ford, bir darbe de Amerikalı milyarder yatırımcı Kirk Kerkorian'dan aldı.

Kerkorian, şirketin hisselerinde son haftalarda görülen büyük düşüşe rağmen Ford'a ait hisselerini satma kararı aldı. Ünlü yatırımcının, yüzmilyonlarca dolar zarara uğramasına karşın hisse satışı yapması, Amerikan otomotiv sektörününü geleceğine ilişkin kararmsar beklentileri de güçlendirdi.

Kerkorian'ın yatırım firması Tracinda Corp, Ford'a ait 7.3 milyon hissenin ortalama 2.43 dolardan satıldığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, Ford'un yüzde 6.1 hissesine sahip olan Kerkorian'ın, piyasadaki koşullarla paralel olarak hisselerin tamamını elden çıkarmayı planladığı da ifade edildi.

Mevcut fiyatlar, kısa süre önce Ford'a ciddi oranda yatırım yapan Kerkorian'ın elindeki 1 milyar dolarlık hisselerin değerinin, neredeyse 3'te 1'e gerilediğini gösteriyor.

Sektör kaynakları, "Üç Büyükler" olarak anılan ABD'nin önde gelen otomobil firmaları Ford, General Motors ve Chrysler'ın hisse değerinin büyük ölçüde düştüğü ve küresel kriz nedeniyle ciddi bir darboğaza gireceklerini belirterek, iflasın artık ihtimal dahilinde olduğunu belirtiyor.

GM ile Chrysler arasında birleşme müzakerelerinin sürdüğüne dikkat çeken uzmanlar, firmaların mali yardım için federal kurumlara başvuruda bulunacaklarına da işarete ediyor.