Amerikali Turk

Palin`den trajik gaf

  • October 22, 2008 11:34 PM

Bir çocuğun sorusu üzerine, ‘Başkan Yardımcısı, Senato’yu yönetir!’ diyen Sarah Palin, gaflarına bir yenisini ekledi

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan yardımcısı adayı, Alaska Valisi Sarah Palin, bir çocuğun sorusuna, "ABD Başkan Yardımcısı Senato'yu yönetir" yanıtını vermesi, tartışmalı açıklamalarına bir yenisini daha eklemiş oldu. 
Colorado’daki bir televizyon kanalına bir ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi olan Brandon Garcia’nın gönderdiği, “Başkan Yardımcısı ne iş yapar?” sorusuna, “Başkan’ın takım arkadaşı, ama aynı zamanda Senato’dan sorumludur. Gerektiğinde senatörlerle görüşerek senin ve ailenin de hayatını kolaylaştıracak politikaların üretilmesine yardımcı olur” yanıtını verdi.
Palin, Demokratların Başkan Yardımcısı adayı Joe Biden’la karşı karşıya geldiği tartışmada da, “Başkan Yardımcısı’nın yetkilerinin Anayasa’dakinden daha geniş yorumlanması” gerektiğini söylemişti.
Palin’in kendisine “yeni ve büyük yetkiler verdiğini” iddia ettiği başkan yardımcılığı konumu Senato’da oy hakkına sahip değil. Sadece bir oylamada evet-hayır oylarının eşit çıkması halinde “beraberliği bozmak ve sonuç almak için” devreye giriyor. Başkan Yardımcısı, özel ve törensel durumlar dışında Senato salonuna girmez ve oturumlara başkanlık etmez. 

El Kaide, McCain'i destekliyor
Bu arada 4 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimi için Demokrat aday Barack Obama ile yarışan Cumhuriyetçi John McCain’e El Kaide’den destek geldi. El Hisbeh adlı internet sitesinde yayımlanan yazıda, “El Kaide terör örgütü ABD’yi askeri ve ekonomik açıdan tüketmek istiyorsa Irak ve Afganistan’daki savaşları sürdürme ihtimali yüksek McCain’in iyi bir tercih olacağı” görüşü savunuldu. Son Amerikan askerine kadar savaşı sürdürecek McCain’in, seçimlerde desteklenmesi gerektiğinin belirtildiği yazıda, McCain’in böylelikle selefi Bush’un başarısız yürüyüşünü sürdürebileceği öne sürüldü.