Amerikali Turk

Nükleer skandallar Washington'ı yeni oluşuma itti

  • October 25, 2008 8:42 PM
Amerika, son dönemde yaşanan skandallar dolayısıyla, nükleer silahlar için ayrı bir komuta merkezi oluşturmayı planlıyor.

Altı nükleer silahın yanlışlıkla Amerika üzerinde boydan boya uçması ve bazı nükleer füze parçalarının yanlışlıkla Tayvan'a gönderilmesi sonrası başlatılan düzenleme programı çerçevesinde Yeni Global Saldırı Komuta Merkezi adlı bir birim oluşturulacak. Amerikan Hava Kuvvetleri Sekreteri Michael Donley, yeni oluşumun bir kilometre taşı olacağını ve nükleer misyonun kendileri için çok önemli bir yeri olduğunu söylüyor. Virginia ve Colorado eyaletlerindeki nükleer bomba taşıyabilen B-2 ve B-52 tipi uçaklar ve kıtalararası balistik füzeler, Eylül 2009'a kadar tamamlanması planlanan yeni merkeze taşınacak. Yetkililer yeni merkezin neresi olduğu konusunda bilgi vermiyor. Michael Donley, proje için şimdiye kadar 200 milyon dolar harcandığını ve 270 milyon dolarlık daha ek masraf yapılacağını kaydediyor.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Hava Kuvvetleri'nin en tepe ismi General Michael Moseley ve Müsteşar Michael Wynne'i ortaya çıkan skandallardan sonra haziranda görevden almıştı. Moseley ve Wynne'nin kovulmasına yol açan skandallardan biri 2006'da Tayvan'a helikopter bataryaları yerine yanlışlıkla nükleer füze parçası gönderilmesiydi. ABD, Tayvan'a silah satışına şiddetle karşı çıkan ve bağımsızlık ilan etmesi halinde Taipei yönetimini savaş açmakla tehdit eden Çin'e hatayı bildirmişti. İkinci skandal ise 2007'de bir bombardıman uçağının yanlışlıkla yüklenen 6 nükleer başlıkla ABD'yi bir uçtan diğerine kat etmesi olmuştu.