Amerikali Turk

Dallas Turant ile coştu

  • October 27, 2008 9:36 PM
Kuzey Texas Türk Amerikan Derneği, 24 Ekim Cuma akşamı Cumhuriyet balosu ve 25 Ekim Cumartesi günü TÜRKFEST ile yoğun bir hafta sonu yaşadı

Dallas'li Türkler,iki  büyük organizasyonu da büyük bir başarı ile bitirmenin sevincini yaşarken, bu sene bir çok ilk yaşandı.

 

24 Ekim Cuma günü yapılan Cumhuriyet Balosuna Dallas Milletvekili Jeb Hensarling katılırken, TURANT Türkçe okulu öğrencileri, milli ve onuncu yıl marşlarını sahneden canlı okuyarak misafirlere duygulu anlar yaşattı. Karadeniz folklor grubu IMECE'nin balo gecesi, müthiş gösterisine, Dallas Milletvekili Hensarling alkışlarla destek vermesi görülmeye değer idi. Milletvekili Hensarling yaptığı konuşmada, Türk-Amerikan ilişkilerinin çok önemli olduğunu belirterek,"Türkiye bizim en iyi müttefik dostumuzdur" dedi. Konuşmasının ardından Hensarling, Amerikan Kongresi'nin bayrağını Houston Başkonsolosu Büyükelçi Üzer'e sundu.Onur konukları arasında milletvekili ve Büyükelçi dışında, Başkonsolos yardımcısı Ali Fındık,Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe ve eşi, Federasyon Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş, Ata-Houston Başkanı Esen Erdemir yer aldı.

 

Baloda ayrıca, Nadide Sultan, Ankara'dan gelen Ahmet Coşkun grubu, ve Laz Bülent sahne aldı, misafirler sabah saat 1:30'a kadar eğlendi.

 
TURANT BALOSUNDA İKİ BÜYÜK ÖDÜL

 

Bu sene sırası ile T.C Houston Başkonsolos Muavini Sayın Ali Findik  Türk Amerikan toplumuna yaptığı olağanüstü desteklerden dolayı ile "Yılın Diplomati" ödülü verildi .Bu ödül Texas Türk dernekleri tarafından ortak verildiği açıklandı. Ali Fındığa ödülünü, Milletvekili Jeb Hensarling ile beraber Ata-Houston Başkanı Esen Erdemir ve Turant Başkanı Saduman Gürbüz sundu.

 

İÜMEZUSA Kurucu Başkanı Ali Çınar'da, Amerikada yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı " Yılın En Başarılı Türk-Amerikalı" ödülüne layık görüldü. Ali Çınar''in geceye katılamaması nedeniyle ödülü Federasyon Başkan yardımcısı Mehmet Durmuş aldı

  

 TÜRKİYE WORDFEST'E DAMGASINI VURDU

 

Bu sene TURANT festivalini WORLDFEST ile birleştirdi ve binlerce insanın katıldığı festivale damgasını vurdu. Trabzon IMECE Folklor Gurubunun gösterileri Dallas'i inletirken, New York'tan gelen Laz Bülent türküleri ile festivale gelen Amerikaliları hayran bırakti. Şarkıcı Nadide Sultan sahnesi ile göz doldurken, gösterdiği performans ile dikkat çekti.

 

TÜRKFEST'de Çay, Türk kahvesi ve Fal çadırı göz doldurken, Türk çadırlarında kuyruklar oluştuğu gözlendi. Türkiye Turizm Çadırında gün boyu plazma TV kurularak Türkiye tanıtıldı.Ayrıca gün boyu ziyaretçilere bedava broşür, fındık, ve Türkiyeyi tanıtıcı CD'ler dağıtıldı.Türk Restaurant'ların kurduğu yemek masalarında kuyruklar oluşurken, dağıtım gece 10'a kadar devam etti. TÜRKFEST'de ayrıca, Ebru sanatı, mücevher, Türk halıları ve çocuklar için oyun çadırları kuruldu.

 

TURANT sahnesinde, ayrıca İran Kültür merkezi dans oyun grubu, Ortadoğu Isıs & Yıldız Dansçılar & İsis Kanatçıları grupları , Hindistan Natyanjalı Kuchipudi Dans Okulu & Lübnan ve Mısır Ay Yıldızı dans gruplarıda gösteri yaptı.

 

TURANT Başkanı Saduman Gürbüz, festivalin başarı ile geçmesinde en büyük katkıyı sağlayan TADF Başkanı Kaya Boztepeye teşekkür ederken, festivalin hazırlık aşamasında sonuna kadar kendilerini yanlız bırakmadığını belirtti. Ayrıca hem baloda başarılı bir konuşma yaptığını ve festivaldede sunucu olarak programa renk kattığını hatırlattı. Ayrıca,Gürbüz, TÜRANT yönetimine, üyelerine ve festivale katılanlara teşekkür ederken, baloya ve festivale sponsor olan TCF-Türk Kültür Vakfı, Türk American Dernekleri Federasyonu, Türk Hava Yolları ve Club America Travel desteklerinden dolayı minnettar kaldıklarını açıkladı.