Amerikali Turk

ABD siyasi tarihinin en pahalı reklamı

  • October 30, 2008 8:18 AM
Obama, oylamadan altı gün önce siyasi tarihin en pahalı seçim reklamlarıyla ABD'lilere seslendi. aşkan adayı Barack Obama ülke tarihinin en büyük siyasi reklamlarıyla bir kez daha McCain'in önüne geçti. Demokrat Başkan adayı Barack Obama, oylamadan altı gün önce siyasi tarihin en pahalı seçim reklamıyla dün 7 televizyon kanalından yarım saat seçmenlere seslendi.

Obama, televizyonlar tam en çok seyredilen saatlerde bu reklamı yayınlarken, Florida'da eski başkan Bill Clinton ile birlikte bir mitinge katıldı.

Cumhuriyetçi aday John McCain ise son konuşmalarında Obama'nın ekonomi ve ulusal güvenlikle ilgili tecrübesini ve becerisini sorguladı.

McCain Obama'nın Amerikan orduları başkomutanı olacak niteliklere sahip olmadığını ve seçilirse vergileri yükselteceğini söyledi.

Demokrat aday Obama şu anda ulusal düzeyde ve sonucu belirleyecek olan hassas eyaletlerin çoğunda yapılan kamuoyu yoklamalarında önde görünüyor.

Obama'nın yarım saatlik reklam filmi CBS, Fox, NBC, İspanyolca yayın yapan bir Amerikan kanalı olan Univision, BET, MSNBC ve TV One kanallarında aynı anda yayınlandı.

Reklamda, hayatlarında karşı karşıya oldukları güçlükleri anlatan Amerikalılar, Obama'yı destekleme nedenlerini anlatan ünlü siyasetçiler ve işadamları görülüyor.

Obama da film boyunca kampanya konuşmalarında çeşitli konulardaki siyasi çizgisini anlatırken görünüyor.

Obama bir yerde "Mükemmel bir başkan olamam" diyor ve ekliyor, "Ama size söz veriyorum: Sizlere daima ne düşündüğümü ve hangi tutumu benimsediğimi açıkça anlatacağım"