Amerikali Turk

Fethullah Gülen kimi destekliyor ?

  • October 31, 2008 1:22 AM
Fethullah Gülen Obamacı mı McCainci mi? İşte cevabı ABD seçimleri yaklaştıkça Cumhuriyetçilerin adayı McCain ile Demokratların adayı Obama rekabeti kızışıyor.

Anketlerde Obama önde gidiyor.

Peki, rekabetin her geçen gün arttığı ABD seçimlerinde Türkler kimi destekliyor?

Bu konuda subjektif değerlendirmeler yapılıyor.
Odatv'nin haberine göre en objektif olanı ise, Fethullah Gülen Cemaatine yakın sivil toplum kuruluşlarının Obama’ya sempati duymaları.

Öyle ki cemaatin ABD’de yaşayan müritleri Demokrat Parti adayı Obama’yı desteklemek amacıyla “Turkish Americans for Obama” adında bir grup kurdu.

Topluluk Obama için bağış topluyor telefonlar ile Obama’ya destek istiyor. Grup Obama'nın resmi kampanyasına da dahil oldu. Obama'nın internet sitesine girdiğinizde grubun linkini de görebiliyorsunuz.

Grup ayrıca kendisine Türk ve Amerikan bayraklarının motiflerinden oluşan bir logo seçti. Logo ayın içinde mavi beyaz yıldızdan oluşuyor.

Obama’ya destek veren grup 1 Kasım akşamı kampanya için bir gece düzenliyor. Geceye grubun ilan ettiğine göre sinevizyon aracılığıyla Obama da katılacak. Gecede katılımcılardan Obama’ya oy vermeleri istenecek.

Bunun dışında grubun, www.turkishamericansforobama.org ve www.ta4o.org isimlerini taşıyan iki internet sitesi de var.

Turkish Americans for Obama topluluğunun etkinlikleri, cemaatin gazetesi Zaman’ın Amerika organı ZamanUsa’da yer buluyor. Ayrıca cemaatin etkin olduğu Turkish NY’de topluluktan haberler veriyor. Topluluk kendi internet sitesinde de ilginçtir Zaman gazetesine bağlantı vermiş.

Obama kampanyasının etkinliklerine de katılan topluluk bu etkinliklerde çocukları da kullanıyor. Bu etkinliklere çocuklar ‘Obama’ yazılı elbiselerle katılıyor.

Anlaşılan o ki cemaate yakın gruplar ABD Başkanlık seçimlerinde tarafını belli etmiş durumda.