Amerikali Turk

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları New York`da coşku ile kutlandı

  • October 31, 2008 12:09 PM
Kırmızı - beyaz renklerle aydınlatılan New York Kütüphanesinde ki  resepsiyona birçok seçkin davetli katıldı Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu, Cumhuriyetin 85. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla New York Halk Kütüphanesi'nde resepsiyon verdi. New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar'ın ev sahipliğini yaptığı resepsiyon, kırmızı-beyaz ışıklandırılan kütüphane binasının Astor Salonu'nda yapıldı.

Resepsiyona Türk ve yabancı diplomatlar, idari ve mülki amirler, yargı mensupları, çeşitli dinlerin üst düzey temsilcileri, dernek ve sivil toplum kuruluşları yetkilileri olmak üzere Türk-Amerikan toplumu üyeleri ve Amerikalılardan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

New York Devlet Üniversitesi (SUNY) Denizcilik Okulunun Türk ve Amerikalı öğrencilerinin açılışını yaptıkları resepsiyonun başında İstiklal Marşı ve Amerikan Milli Marşı da okundu.

 

Başkonsolos Samsar gecenin açılışında yaptığı konuşmada, Atatürk tarafından kurulan Türkiye'nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip çoğulcu, laik bir demokrasi olduğunu belirterek, ekonomisinin de dünyanın 17. en büyük ekonomisi olduğunu vurguladı. Samsar, Atatürk'ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesini kendine rehber edinen Türkiye'nin, bölgesine ve dünyaya istikrar, barış, güvenlik ve refah getirmek için aktif rol oynadığını söyledi.

Türkiye'nin diğer ülkelerden büyük destek alarak BM Güvenlik Konseyine geçici üye olarak seçilmesinin de Türkiye'nin dünyadaki saygınlığının kanıtı olduğunu vurgulayan Samsar, başta BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin ve eşi Nur İlkin olmak üzere tüm BM Daimi Temsilciliği mensuplarına teşekkür etti.
 

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkinin dostluk ve karşılıklı güvene, vizyonların beraberliğine dayalı güçlü bir ittifak ilişkisi olduğunu ifade eden Samsar, iki ülkenin Orta Doğu'dan Kosova'ya, Bosna'dan Afganistan'a, Irak'tan Kafkaslar'a kadar yayılan bir bölgede dış politika alanında işbirliği yaptıklarını söyledi.

ABD'de yaşayan Türk toplumu ile Türkiye'nin Amerikalı dostlarının iki ülke arasındaki dostluk köprüsünü güçlendirmede anahtar rol oynadıklarını dile getiren Samsar, kendisinin de Türk-Amerikan ilişkilerinin daha da gelişmesi için elinden geleni yapacağını belirtti.

Samsar'ın kürsüye davet ettiği Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz ise konukları "merhaba dostlar" diyerek Türkçe selamladı.

ABD'deki Türk toplumunun başkentinin Brooklyn olduğunu belirten Markowitz, gülümseyerek kendisini de “Türk Yahudisi” olarak tanımlamaktan gurur duyduğunu söyleyince resepsiyona katılanlardan büyük alkış aldı. Türkiye'nin dünyada en çok ziyaret edilen ülkelerden biri olduğunu belirten Markowitz, Türklerin misafirperverliğini de övdü. Türkiye'nin Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesini de kutlayan Markowitz, İsrail ile Suriye arasında aracılı görüşmeler yürütmesinin de takdirle karşılandığını söyledi. Markowitz, ABD'nin tarihindeki en önemli seçiminin gelecek hafta yapılacağını da belirterek herkesi oy vermeye çağırdı. “Kime oy vereceğinizi söyleyemem” diyen Markowitz, cümlesinin sonunda ise Demokrat Partinin Başkan adayı Barack Obama'nın “Evet Yapabiliriz-Yes We Can” sloganını kullandı.

Markowitz, konuşmasının sonunda Samsar'ın da son derece faal bir başkonsolos olduğunu belirterek kendisini tebrik etti.

Türk yemeklerinin ikramıyla devam eden gecede, Türk müziğinden örnekler de sunuldu.

Geceye ait resimleri foto galerimizden gorebilirsiniz