Amerikali Turk

Connecticutta 10 gün boyunca Türk bayragımız dalganacak

  • October 31, 2008 3:25 PM

30 Ekim Perşembe günü, Güney England Türk Amerikan Derneği 85ci Cumhuriyet Bayramı nedeni ile ,Connecticut Senato Binasında Türk Günü düzenledi.


Programa New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, KKTC New York Temsilcisi Büyükelçi Kemal Gökeri, Eyalet Senatörü Corky Mazurek,Wolcott Belediye Başkanı Thomas Dünn, Newington Belediye Direktörü John Salomone, Konsolos Basar Sen, ATAA Gelecek dönem başkanı Günay Evinch, TADF Başkan Yardımcısı Turgay Kadıoğlu,SNETACA'nin kurucularindan ve Turkish Forum Başkanı Kaya Büyükataman , İÜMEZUSA kurucu Başkanı Ali Çınar dahil olmak üzere bir yetkili katıldı.

 

Connecticut Valisi Jodi Rell , iş gezisinde olduğunu programa katılamazken, derneği tebrik eden bir yazı ve Cumhuriyet Bayramını kutlayan resmi bir duyuru yayınladı. Duyurusunda Mustafa Kemal Atatürkün demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyetini kurması ile çok önemli reformlar gerçekleştirdiğinin altını çizerek,Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü şekilde devam ettiğini belirtti.

 

Açılış konuşmasını yapan SNETACA Başkanı Göknur McAvoy,"Bu önemli günde CT'taki Türkler olarak bayrağımızı senato binasında dalgalandırmak ve Cumhuriyet bayramımızı burda kutlamak bizlere gurur veriyor "dedi. Başkonsolos Mehmet Samsar'da bu CT Senato Binasında Cumhuriyet Bayramının kutlamanın önemine değinirken Türkiyenin Amerikanın en önemli dostu olduğunu ve ilişkilerin her geçen gün arttığına dile getirdi. Eyalet Senatörü Mazurek, Wolcott Belediye Başkanı Dunn, KKTC Büyükelçisi Gökeri, TADF Başkan Yardımcısı Turgay Kadıoğluda ,ATAA Gelecek dönem başkanı Günay Evinch, ve Turkish Forum Başkanı Buyukataman kısa birer konuşma yaparak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladılar

 

Programda birçok yerel yönetim ve eyelet senatörleri'nin 'Resmi Duyuru Belgesi" sunulurken, programda ayrıca Prof. Serpil Kışlalıoğlu,Susan Köpecki,Dr.Ferda ve Esra Hatipoğlu,Yaşar Tanrıkut,Dr.Turgut Yetil ve Ekrem Kavgacıya desteklerinden dolayı ödül verildi.

 

SNETACA Başkanı McAvoy , Hartford dışında Newington ve Wolcott şehirlerinde de belediyelerin Türk Günü ilan ettiklerini belirtti. SNETACA Derneği olarak Türk okulu olmak üzere birçok eğitim ve kültür çalışmaları yaptıklarını, SNETACA Cumhuriyet Balosunun 1 Kasım, Cumartesi günü Bristol Clarion Hotel'de, saat 18:30 ile 1:00 arası olacağını belirtti.Bu önemli gecede Tüm Türk ve Amerikalı dostlarımızı bekliyoruz mesajını verdi.Ayrıca, McAvoy, CT milletvekillerinden tebrik mesajı aldıklarını belirterek,CT'un tüm bölgelerinde 29 Ekimde bayrak çekimi ve günü olması için çalışmalara devam edeceklerini belirtti. SNETACA Başkan Yardımcısı ve programın sunucusu Başkan Yardımcısı Evgin Heath 'de "Laik ve demokratik Türkiye için sonsuza kadar çalışacaklarını ve CT'daki Türk gücünün her geçen gün arttığını belirtti.

 

Program sonunda Cumhuriyet pastası kesilerek, toplu resim çekildi.

 

BAŞKENT HARTFORD'DA TÜRK BAYRAĞIMIZ DALGALANIYOR

 

1872 yılında kurulan Senato binasında Türk bayrağı 10 gun boyunca dalgalanacağı belirten SNETACA NY Bölgesi Başkan Yardımcısı Ali Çınar, başkent Hartford'un en güzel konumunda olan bir binada Türk bayrağımızın dalgalanmasının gurur verici olduğunu dile getirdi.

 

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Turgay Kadıoğlü'da bu önemli günde "TADF Başkanı Kaya Boztepe ve yönetim olarak. Üyemiz Olan SNETACA'yi bu önemli günde yanlız bırakmayarak, yaptıkları başarı çalışmalardan dolayı tebrik ediyoruz diyerek,sanlı bayrağımızın bu önemli günde önemli bir yerde görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

 

Ayrica, ATAA' nin Gelecek Dönem Başkanı Günay Evinch, senato binasını gezen öğrenci gruplarını görerek, 29 Ekimin önemini anlatan kısa bir ders vererek, öğrenciler ile beraber ,bına önünde resim çektirdi.Evinch'te program öncesi eyelet senatörü ve belediye başkanları ile kısa bir görüşme yaptı.

Diger fotograflar icin lutfen galerimizi tiklayin

 

Kaynak:SNETACA