Amerikali Turk

Eski-yeni kapışması

  • November 02, 2008 10:49 PM
Yarın yapılacak başkanlık seçimleri, McCain’in temsil ettiği geleneksel siyaset ile Obama’nın yenilik mesajının mücadelesine sahne olacak

ABD’nin 44. başkanının belirleneceği yarınki seçimde halk, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı John McCain’in  geleneksel siyaset anlayışı ile Demokratların adayı Barack Obama’da vücut bulan “yenilik ve değişim” arasında bir tercih yapacak.
4 Kasım seçimine gidilen süreçte, iki aday arasında tam anlamıyla “eski” ile “yeni” mücadelesi yaşandı. Cumhuriyetçi Parti ve McCain, dış politika, ekonomi ve sosyal hayatta ABD’nin geleneksel politikalarına sadık bir çizgi izliyor. McCain, ABD’nin Irak’ta Almanya ya da Japonya gibi kalıcı üsler kurmasını ve az askerle de olsa çok uzun bir süre kalmasını savunuyor. McCain, Irak’taki askeri varlığı azaltmanın da doğru olmadığını düşünüyor. McCain, Iran’la görüşmenin de Hizbullah ve Hamas’a destek anlamına geleceğini ve İsrail’in güvenliğini tehlikeye atacağını düşünüyor.
McCain ekonomide de devletin müdahalesinin zararlı olacağını savunuyor. Finansal krizin başlangıcında “AIG ve Lehman’ın kurtarılmaması gerektiğini” savunan McCain, vergi indirimleriyle orta sınıfın desteklenmesi devletin sadece enerji sektörüne yatırım yapması gerektiğine inanıyor.

Yenilik Demokratlarda
Obama ise ismi ve kökeninin getirdiği dezavantajlara rağmen, Demokratik Parti’nin “yenilikçi” kanadının desteğiyle ABD siyasetinde zirveye yükseldi. Obama, dış politikada “yaratıcı ve yenilikçi” çözümler arama taraftarı. İran’la direkt görüşmeler yapılmasını bir sene önce telaffuz ettiğinde büyük tepki toplayan Obama, Bush yönetimini bile son aylarda görüşmelere ikna edebilmiş durumda. Buna karşın Illinois Senatörü, uluslararası krizlerde ABD’nin daha az müdahaleci olmasını, yerel ve bölgesel çözümler üretilmesini tercih ediyor.
ABD’nin Irak’tan 16 ay içinde büyük ölçüde çıkması gerektiğini savunan Obama, Afganistan’daki ABD ve NATO askeri varlığının artırılması ama gerekirse Taliban’la da müzakere edilmesi gerektiğine inanıyor.
Obama ekonomide devletin daha etkin olması, kamu yatırımlarının artması, finans, gayrimenkul ve sigorta sektörlerinin daha sıkı denetlenmesi gerektiği fikrini destekliyor.

Bir bakışta adaylar:
Obama
4 Ağustos 1961 doğumlu, Aslan Burcu
Kansaslı beyaz antropolog bir anne ile Kenyalı siyah bir akademisyen babanın oğlu
Eşi Michelle Obama, orta halli bir ailenin kızı ve Harvard Üniversitesi mezunu bir avukat
2004 yılında ABD siyasetinin parlayan yıldızı oldu, iki sene sonra da Senato’ya girdi
Türkiye’ye hiç gelmedi
Genç ve siyah seçmeni harekete geçirerek seçmen tabanını genişletti
Bir dönemin eylemcilerinden William Ayers’le tanışıklığı ve baba tarafından Islam’la bağlantısı kampanyadaki en zayıf noktası oldu
Soğukkanlılığıyla tanınıyor. Çok nadir sinirleniyor.
Blackberry ve ipod kullanıyor. Basketbol oynuyor ve solak.
Jay-Z, Beyonce, Stevie Wonder, Sheryl Crow, Bruce Springsteen ve U2 dinliyor
Kampanya sloganı: İnanmamız gereken değişim


McCain
29 Ağustos 1936 doğumlu, Başak burcu
Babası ve dedesi gibi Deniz Kuvvetleri kökenli
İkinci Eşi Cindy McCain, zengin bir işadamının kızı
Vietnam Savaşı’nda esir düştü ve işkence gördü
1982’den bu yana Arizona adına Temsilciler Meclisi ve Senato’da görev yaptı
Tezkere müzakereleri sırasında ve sonrasında birkaç kez Türkiye’ye geldi
Geçen yıl kampanyası parasız kaldı ve yarış dışı kalacakken birden bire toparlandı
2000 Başkanlık Seçimlerinde Al Gore ile yarışması beklenirken George Bush’a kaybetti. Bu kampanyada bir gayrimeşru ilişkiden zenci bir çocuğu olduğu gibi iftiralara maruz kaldı.
Espri yeteneği kadar ani hırçınlıklarıyla da tanınıyor
İnternete girmeyi bilmediği ortaya çıkınca genç kuşağı hayretler içinde bıraktı
Severek dinlediği müzisyenler ABBA, Frank Sinatra, Louis Armstrong, Neil Diamond
Kampanya sloganı:   Önce ülkemiz

Anketler Obama diyor
Gallup tarafından yapılan bir ankete göre, Demokratik Parti’nin başkan adayı Barack Obama, rakibi John McCain’den 10 puan önde. Gallup’un anketinde Obama’ya oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 52, McCain’e oy vereceklerin oranı ise yüzde 42 olarak belirlendi. Reuters/C-SPAN/Zogby ortak kamuoyu yoklamasına göre Obama, “muhtemelen sandığa gidecekler”in oylarının yüzde 49.5’ini alırken, McCain yüzde 43.8’de kalacak. Rasmussen Reports’un anketinde Obama’nın desteği yüzde 51, McCain’inkiyse yüzde 46 olarak belirlendi. 

Palin şaka kurbanı oldu
Cumhuriyetçilerin başkan yardımcısı adayı Sarah Palin, bir komedyenin şakasına kurban gitti. Kanadalı komedi grubu “Maskeli İntikamcılar”ın üyesi Marc-Antoine Audette, Palin’i telefonla arayarak kendisini Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy olarak tanıttı ve Fransız aksanıyla konuştu. Yaklaşık 6-7 dakikalık konuşma sırasında komedyen, birkaç yerde Palin’e tuzak kurdu. Komedyen, Fransız şarkıcı Johnny Hallyday için ABD özel temsilcisi, Kanadalı şarkıcı Steph Carse için de Kanada Başbakanı sıfatını kullandı, ama tepki almadı. Palin, kendisini ne zaman başkan olarak görebileceği sorusuna gülerek “Belki 8 yıl içinde” cevabını verdi.
Sarah Palin’in kampanya sözcüsü Tracey Schmitt, Palin’in telefon şakasına kurban gittiğini doğrularken, Cumhuriyetçilerin başkan adayının bu anlamda diğer liderler ve ünlüler arasına katıldığını belirtti.