Amerikali Turk

Seçimin En'leri

  • November 02, 2008 11:10 PM
Seçim sürecindeki en’lere bakıldığında, favori gösterilen Obama’nın bu listeye de damga vurduğunu görüyoruz. En vurucu slogan: Obama’nın,"İnanabileceğiniz Değişim" ve "Evet, yapabiliriz" sloganları çok tuttu. O kadar tuttu ki, Cumhuriyetçi rakibi McCain, "Reform, Refah ve Barış" şeklindeki kendi sloganını yaz aylarında "İnanabileceğiniz Lider" diye değiştirdi. Aynı McCain, "değişim" sözcüğünü 30’dan fazla kez kullandı.

En etkileyici nutuk: Obama, 24 Haziran’da Berlin’de yaptığı tarihi konuşmayla, sadece ABD’yi değil, Dünya’yı da birleştirebileceğini gösterdi.

En büyük risk: Cumhuriyetçi aday McCain, ağustos ayında yardımcı olarak Alaska Valisi Sarah Palin’i seçti. Tecrübesiyle başkanlığa talip olan McCain’in, olası adaylar içinde en tecrübesiz siyasetçiyi tercih etmesi büyük sürpriz oldu. McCain, böyle bir risk alarak, hem kadınları, hem de kendisini "liberal" bulan muhafazakar tabanı çekmek istedi. Palin’in gafları ve derinleşen ekonomik kriz yüzünden bu hamle geri tepti.

En müsrif ve en halkçı: Palin’in 150 bin dolarlık giysi, aksesuar, makyaj ve kuaför harcamaları geçen ay boyunca ABD basınını meşgul etti. Obama ise, tabanı ve topukları aşınmış ayakkabılarıyla görüntülendiği fotoğraf sayesinde, "halkçı lider" izlenimi yarattı.

En sert U dönüşü: 2004 kasımında Senatör seçilen Demokrat Başkan Adayı Barack Obama, "Kesin bir şekilde söyleyebilirim ki, gelecek dört yıl içinde başkan adayı olmayacağım" demişti. Ancak 22 Ekim 2006’da yaptığı açıklamada, "Çevremden gelen tepkiler beni başkan adaylığı üzerine düşünmeye itti" dedi.

En şanslı aday: Bahis siteleri Obama’nın başkanlığı ihtimaline 1’e 1.2 gibi düşük bir oran öneriyorlar. McCain’e ise 1’e 6 veriliyor. Yani Obama açık ara favori. Hatta astrologlara göre de Obama en şanslı aday. Ünlü Hint astrolog Bejan Daruwalla, Aslan burcu Obama’nın seçimi kazanacağını söylüyor.

En ihtiyar kahraman: 74 yaşındaki Cumhuriyetçi aday McCain, seçilirse, ABD tarihinde, ilk dönemine en geç yaşta başlayan başkan olacak. McCain, askere gitmeyen genç rakibi karşısındaki yaş dezavantajını, kendisinin Vietnam gazisi bir savaş pilotu olduğunu hatırlatarak gidermeye çalıştı.

En tartışmalı First Lady adayı: Obama’nın eşi Michelle, seçim kampanyasının ilk bölümlerinde medyanın hedefindeydi. "Bugün ülkemle ilk kez gurur duydum" diyen avukat Michelle Obama’nın, "militan" bir siyah hakları savunucusu olduğu öne sürüldü.

En dengesiz yardımcı: Demokrat Başkan Yardımcısı Adayı Joe Biden, sağı solu belli olmayan bir isim. Biden, 35 yıldır Senato’da ve özellikle Obama’nın zayıf olduğu dış politikada eksper konumunda. Buna karşın, Türkiye’de "densiz" olarak bilinen Biden, tam bir gaf makinesi. Biden’ın, başkan yardımcısı adayı seçilmeden hemen önce, Obama’yı "yüce bir makam için aşağılık yollar deneyebilecek öfkeli bir adam" diye tanımlaması unutulmadı.