Amerikali Turk

'ABD'nin yeni Başkanı Obama'

  • November 04, 2008 11:31 PM
McCain, rakibi Obama'yı arayarak tebrik etti. Demokratlar Times Meydanı'na akın ederken, ajanslar dünyaya '44. Başkan Obama' diye geçti.

Barack Obama'nın resmi olmayan sonuçlara göre 44. başkan seçilmek için gerekli desteği elde ettiğini duyurdu.

Televizyonun projeksiyonuna göre Demokratların adayı Obama 297 seçici üye, Cumhuriyetçilerin adayı John McCain 139 seçici üye kazandı.

Başkanlık seçimini kazanmak için 270 seçici üye kazanmak gerekiyor.

Saat 06:03: AJANSLAR: ZAFER OBAMA'NIN

Dünyaca ünlü haber ajansları abonelerine 'ABD'nin 44. Başkanı Barack Obama' diye duyurdu

Saat 05:55 OBAMA, VIRGINIA EYALETİNDE MCCAİN'İ YENDİ

Demokrat parti başkan adayı Baracak Obama, ABD'nin Virginia eyaletinde kazandı.

Illinois senatörü Obama, Cumhuriyetçi rakibi John McCain'i bu eyalette yenilgiye uğratarak, eyaletin Beyaz Saray yarışında 40 yıldır Cumhuriyetçilere verdiği desteği sona erdirdi.

İlk kez bir Demokratın 1964 bu yana kazandığı Virginia eyaletinde, Obama 13 seçici üye elde etti.

Saat 05: 36 MISISISSIPPI MCCAIN'İN

ABD'de bugün yapılan başkanlık seçiminde Cumhuriyetçilerin adayı John McCain, Mississippi eyaletini aldığı belirtiliyor.haber7

Sandık başı yoklamalarına göre, Mississippi'deki 6 seçici oyun Cumhuriyetçilere gittiği öngörülüyor.

Saat 05:31 NEW YORK'TA DEMOKRATLAR TIMES MEYDANINA KOŞTU

ABD'de yapılan seçimlerin geçici sonuçlarının açıklanmaya başlamasının ardından, New York'ta Demokratlar Times Meydanına koştu.

Barack Obama'nın ABD'nin yeni başkanı olmaya iyice yaklaştığına inanan Obama taraftarları, Times Meydanında Obama lehine sloganlar atarak sevinç gösterilerinde bulunuyor.

Saat 05: 23 OBAMA IOWA'DA, MCCAIN UTAH VE LOUISIANA'DA KAZANDI

ABD'de halkın 44. başkanını belirleyeceği seçimlerde, Demokrat Partinin başkan adayı Barack Obama Iowa eyaletinde kazandı. Obama, Iowa'da 7 seçici üye aldı.

Obama'nın rakibi Cumhuriyetçi Parti adayı John McCain'in ise Utah ve Louisiana eyaletlerinde kazandığı bildirildi. McCain, Utah'da 5, Louisiana'da 9 seçici üye kazandı.

Son duruma göre Obama 207, McCain 126 seçici üye elde etti.

Saat 05:15 OBAMA'NIN BAŞKAN YARDIMCISI ADAYI BİDEN, SENATO SEÇİMİNİ KAZANDI

ABD'de Demokrat Partili başkan adayı Barack Obama'nın başkan yardımcısı adayı, Delaware senatörü Joe Biden, yedinci dönem Delaware senatörlüğünü yeniden kazandı.haber7

Delaware eyaleti kanunları, bir senatörün, hem ABD başkan yardımcılığı için, hem de senatörlük için yarışmasına izin veriyor.

Biden, ABD başkanlık yarışında Demokrat Parti kaybederse, Delaware senatörü olarak görevine devam edecek. Obama-Biden ikilisi, ABD başkanlık seçimini kazandığı takdirde, Biden'ın yerine eyaletin görevinden ayrılmak üzere olan valisi Ruth Ann Minner tarafından başka bir isim senatör olarak atanacak. Atamanın, vali pozisyonuna seçilen, ancak göreve 20 Ocakta başlayacak olan Jack Markell tarafından yapılması da mümkün.haber7

Seçimi Obama ile beraber kazanmaları durumunda Biden'ın, Senatodaki pozisyonundan istifa etmek için, 20 Ocaka kadar beklemesi de söz konusu.

Saat 04:47 MCCAIN, KANSAS'I ALDI

Cumhuriyetçilerin adayı John McCain, Kansas eyaletini aldı.haber7

Sandık başı yoklamalarında, Kansas'taki 6 seçici oyun Cumhuriyetçilere gittiği görünüyor.

Saat 04:36 OBAMA, KİLİT ÖNEME SAHİP OHIO VE NEW MEXİCO EYALETİNDE KAZANDI

Demokrat Parti adayı Barack Obama, ABD başkanlık seçimlerinde kilit öneme sahip olan Ohio ve New Mexico eyaletlerinde de kazandı.haber7

Obama, 1964'ten bu yana başkanlık seçimini kazanmış adayları desteklemesiyle bilinen Ohio eyaletinde Cumhuriyetçi rakibi John McCain karşısında zafer elde etti. Obama, bu eyalette 20 seçici oyu aldı.

Obama, New Mexico eyaletinde ise 5 seçici üyeyi elde etti.

Saat 04: 22: OBAMA 6, MCCAIN 3 EYALETTE DAHA ALDI

Demokratların adayı Barack Obama 5, Cumhuriyetçilerin lideri McCain 2 eyalette daha kazanmış görünüyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Obama Rhode Island'da 4, Michigan'da 17, Wisconsin'de 10, Minnesota'da 10, New York'da 30 seçici üyeliği elde ediyor.haber7haber7

McCain ise, Wyoming'de 3, North Dakota 3, Texas'ta 34 seçici üyeyi garantiliyor.

Saat 04:15 DEMOKRATLAR, SENATODA ÇOĞUNLUK SAYISI OLAN 51'E ULAŞTI

Demokrat Parti, Kongrenin üst kanadı Senatoda çoğunluk sayısı olan 51'e ulaştı.

CNN televizyonunun haberine göre 35 üyeliği yenilenen 100 üyeli Senatoda son sonuçlara göre, 19 sandalyenin sahibi belli oldu.haber7

Demokrat Parti, önceki üyeleriyle birlikte, çoğunluk oyu olan 51 senatöre ulaşırken, Cumhuriyetçi Partinin sandalye sayısı 33'e yükseldi.

Demokratlar şimdi, kalan 16 sandalyenin 9'unu daha alıp, "süper çoğunluk" adı verilen 60 üyeye ulaşmayı amaçlıyor. Bunu başarmaları halinde Demokratlar, 30 yıldır ilk kez Senatoda süper çoğunluğu ele geçirmiş olacak. Bu da kendilerine, Cumhuriyetçilerin yasa tasarılarının onaylanmasını durdurma amaçlı, prosedürle ilgili her tür engelleme çabasını aşmalarını sağlayacak.  haber7

 Senatonun yenilenen 35 sandalyesinin 23'ü Cumhuriyetçilerin, 12'si de Demokratlarındı.

Saat 04:10 PENNSYLVANIA'DA OBAMA KAZANDI

Amerikan televizyonlarına göre, bu eyalette Obama kazandı ve eyaletin 4 seçici üyesini aldı. ABD başkanı olabilmek için bir adayın, toplam 270 seçici üyeye ulaşması gerekiyor.

Pennsylvania'yı Demokrat aday Barack Obama'nın kazandığı belirtildi.

Sandık çıkış yoklamalarına göre Obama, Pennsylvania'daki 21 seçici üyeyi kazandı.

OBAMA'NIN ŞU ANA KADAR ALDIĞI SEÇİCİ ÜYE SAYISI

Barack Obama'nın şu ana kadar kazandığı yerlerde aldığı seçici üye sayısı ise şöyle oldu:

Connecticut: 7haber7
Delaware: 3haber7
Washington DC: 3haber7
Illinois: 21haber7
Maine: 4haber7
Maryland: 10haber7
Massachusetts: 12haber7
New Hampshire: 4haber7
New Jersey: 15haber7
Pennsylvania: 21haber7
Vermont: 3haber7

Saat 04:02 MCCAİN, ARKANSAS, ALABAMA, GEORGİA, OKLAHOMA VE TENNESSEE'DE KAZANDI

Cumhuriyetçi Parti'nin adayı John McCain, Arkansas, Alabama, Georgia, Kentucky, West Virginia, South Carolina, Oklahoma ve Tennessee eyaletlerinde kazandı.

John McCain, ABD'deki seçimlerde Arkansas eyaletini alarak güney eyaletlerindeki zafer zincirine bir halka daha eklemiş oldu ve 6 seçici üyeyi aldı.

McCain ayrıca, kazanması beklenen Alabama'da da beklentileri boşa çıkarmadı ve bu eyalette 9 seçici üyeyi kazandı.

Arizona senatörü McCain, rakibi Demokrat partinin adayı Barack Obama'yı Georgia eyaletinde de yenilgiye uğrattı. McCain bu eyaletteki 15 seçici üyeyi elde etti.

McCain'in kazandığı diğer eyaletler de, Kentucky, West Virginia, South Carolina, Oklahoma ve Tennessee oldu.

McCain'in kazandığı eyaletlerde elde ettiği seçici üye sayısı şöyle sıralanıyor:

Georgia: 15
Alabama: 9
Arkansas: 6
Kentucky: 8
West Virginia: 5
South Carolina: 8
Oklahoma: 7
Tennessee: 11

Saat 03: 49 NEW HAMPSHIRE'DA OBAMA KAZANDI

Resmi olmayan sonuçlara göre New Hampshire eyaletinde Demokrat Partili Barack Obama'nın kazandığı duyuruldu.

Başkanlık seçimlerinde geleneksel olarak ilk oy verme işleminin yapıldığı New Hampshire eyaletinin iki kasabasında, Demokrat Partili Barack Obama Cumhuriyetçi Partili rakibi John McCain'e fark arttı.

-Dixville Notch'taki kayıtlı 21 seçmenin 15'inin oyunu Obama alırken, McCain 6 oy alabildi. 40 yıldan bu yana ilk kez bir Demokrat Partili başkan adayının daha fazla oy aldığı kasabada sonuç alkışlarla karşılandı. Hart's Location'da ise Obama 17, McCain 10 oy aldı.

Saat 03:23 AMERİKAN TV'LERİNE GÖRE OBAMA 6, MCCAIN 2 EYALETTE KAZANDI

Resmi olmayan ilk sonuçlarına göre, Cumhuriyetçi Partili başkan adayı John McCain, Oklahoma ve Tennessee'de, Demokrat Partili başkan adayı Barack Obama ise New Jersey, Maine, Illinois, Maryland, başkent Washington ve Delaware'de kazandı.

Amerikan televizyonlarının ilk tahminlerine göre Obama, New Jersey'nin 15, senatörü olduğu İllinois'nin 21, Maryland'in 10, başkent Washington'ın 3 ve Obama'nın başkan yardımcısı adayı Joe Biden'ın senatörü olduğu Delaware'in 3 seçici üyesini kazandı. Obama ayrıca, 4 seçici oyu bulunan ve seçici oylarının hepsini eyalette kazanan adaya vermektense, her bölgede kazananlara paylaştıran Maine eyaletinin 4 seçici oyundan 3'ünü aldı.

McCain ise Oklahoma'nın 7, Tennessee'nin 11 seçici oyunu aldı.

Bu son duruma göre, Obama 78, McCain ise 34 seçici üye kazandı.


Saat 01:32 Kentucky'de McCain, Vermont'ta Obama kazandı

-Kentucky ve Indiana eyaletlerinden ilk sonuçlar alınmaya başladı. CNN'in haberine göre 8 delegenin seçileceği Kentucky eyaletinde Cumhuriyetçi Partinin adayı John McCain, sayılan ilk yaklaşık 5 bin 500 oyda önde giderken kesin olmayan sonuçlara göre burada McCain seçimi kazandı.

McCain, bu oyların yüzde 62'ünü alırken, Demokrat Parti adayı Barack Obama oyların yüzde 36'sını aldı.

-Indiana eyaletinde ise Barack Obama önde. 11 delege çıkaracak bu eyalette, oyların sayılan yüzde 1'inin sonuçlarına göre, Obama oyların yüzde 56'sını, McCain ise 44'ünü aldı.

-Vermont'ta seçimin galibi Barack Obama oldu.

-Kritik eyalet Virginia'da ise McCain, Barack Obama'nın önünde.