Amerikali Turk

Obama'dan tarihi konuşma

  • November 05, 2008 12:29 AM
Amerika'da yeni dönem. Obama Beyaz Saray'da. Seçmenlerinin karşısına çıkan genç başkan konuşma yaptı. Onlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum. Ulusun vaaatlerini yerine getirelim. Ortağım Biden'e de teşekkür ediyorum.

Ailemin kayası ve ulusumuzun yeni first ladysi olmasa bugün burada olamazdım. Büyükannem beni izliyor.

Bu zafer sizlere ait. Hiçbir zaman unutmayacağım.. En seçilebilir aday olmadım. Washington koridorlarında değil. Charleston'un arka sokaklarında başladık.

Kendi kuşaklarıyla ilgili yaratılan mitleri reddeden gençlere borçluyuz. Bu halkın zaferidir. Yarının getirdiği zorlukları biliyoruz

Anne babaları çocuklarının ipotek borçlarını çocuklarının masraflarını düşünüyor. Belki 1 dönemde çözemeyeceğiz ama hiç bu kadar umutlu olmamıştım. Sizlerle bunu başaracağız.

Sıkıntılar olacak herkes benim politikama katılmayacak. Dürüst olup sizi dinleyeceğim. Özelilkle fikir ayrılığı olunca dinleyeceğim.

Siz olmadan fedakarlık ruhu olmadan bu değişimi yapamayacağız. Hepimiz daha sıkı çalışmalı ve birbirini kollamalıyız.

Olgun olmayan politik davranışlardan uzak duralım. Oyunuzu bana vermediniz ama sesinizi duyuyorum sizin de başkanınız  olacağım.

Amerika değişebilir ve birlikteliğini daha mükemmel hale getirebilir. Atlanta'da 106 yaşında Nixon Cooper adında bir seçmen vardı. Kölelikten hemen sonra doğdu hem kadın olduğu ve renginden dolayı oy kullananazdı. Bu kadın 'artık yapabiliriz' dedi.

İnsan aya çıktı, Berlin duvarı yıkıldı. 106 yıl ABD hem karanlık hem de en aydınlık dönemi gördü, Yapacağımız çok şey var. Çocuklarımız yaşayacaksa neler görecekler. Onlar için fırsat kapıları açmalıyız.

Hepimiz biriz ve nefes aldığımız süreçe umutluyuz. Tanrı sizi korusun tanrı Amerika'yı korusun.