Amerikali Turk

Tebrik ve dilek yağdı

  • November 05, 2008 11:37 PM
 Cumhuriyetçi rakibi John McCain karşısında önemli bir üstünlük sağlayan Barack Obama’ya tüm dünyadan tebrik yağıyor

Obama’nın başkan seçilmesini olumlu karşılayan dünya liderleri, siyahi siyasetçinin kampanyası boyunca verdiği “değişim” vaadini başkanlık döneminde uygulamasını istedi. 
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy: Göz kamaştırıcı zaferiniz, Amerikan halkına hizmet etme kararlılığınızın sonucudur. Amerikan halkı sizi seçerek değişimi, açıklığı ve iyimserliği tercih etti.
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso: Şu anda dünyanın yaşadığı krizi, fırsata çevirmek için “değişim”e ve uzlaşmaya ihtiyacımız var.
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney: Obama’nın zaferi, Bush’un siyasetlerinin tüm dünyada yenilgiye uğradığının ispatıdır.
Irak Dışişleri Bakanı Zebari: Obama’nın başkanlığında ABD’nın Irak politikasında ani bir değişiklik olacağını sanmıyoruz. Ancak Obama’nın Irak konusunda George W. Bush kadar “şevkli” hareket etmeyeceğini düşünüyoruz.
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez: Tüm ABD halkını ve büyük zaferinden dolayı Obama’yı kutluyoruz. Bu tarihi seçimin Washington’la olan yeni ilişkilerin başlangıcı olmasını diliyoruz.
Arap Birliği Başkanı Amr Musa: Barack Obama’yı tebrik ediyor ve İsrail-Filistin çatışmasını sona erdirmeye yönelik çalışmalarına bir an evvel başlamaya davet ediyoruz.
Güney Afrika’nın ilk siyahi Başkanı Nelson Mandela: Obama’nın zaferinden sonra dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan biri, daha iyi bir dünya hayali kurma cesareti gösterebilecek.

Rusya ‘İskender’le kutladı!
Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’in Barack Obama’ya ilk mesajı, “dünya artık tek bir başkentten yönetilemez” oldu.
Federal Meclis’in ortak oturumunda ilk kez konuşan Medvedev, ”Bizim Amerikan halkıyla bir sorumuz yok, Amerikan karşıtı da değiliz. Yeni yönetimin Rusya ile ilişkileri geliştirmek isteyeceğini umuyoruz” dedi. Ancak Medvedev, konuşmasının diğer bölümlerinde Washington’ı sert dille suçladı ve Kafkasya’daki savaştan ABD’nin sorumlu olduğunu savundu, ”Ama bu bölgeden çekilmeyeceğiz” diye konuştu.
Rusya lideri, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne Amerikan füze kalkanı kurulmasına misilleme olarak Kaliningrad bölgesine kısa menzilli İskender füzeleri yerleştireceklerini açıkladı. Medvedev, ”Dünya artık tek bir başkentten yönetilemez. Hâlâ bunu anlamak istemeyenler varsa başlarına yeni dertler açar” dedi. Böylece Moskova, Obama’ya beklendiğinden çok daha soğuk bir “hoş geldin” mesajı vermiş oldu.