Amerikali Turk

Obama yarın neleri açıklayacak?

  • November 06, 2008 6:25 PM
Barack Obama, ilk basın toplantısını ekonomik danışmanlarıyla yapacağı görüşmenin ardından yarın düzenleyecek.
Obama`nin yardımcıları, yarınki toplantıya seçim kampanyası dönemince Obama ile çalışan üst düzey danışmanların da katılacağını açıkladı. Toplantının, Obama'nın kabinesini oluşturmaya yönelik bir görüşme olacağı belirtildi.
 
Uzmanlar, küresel krizle boğuşan ABD'nin yeni Başkanı'nın, ekonomik takımını belirlemekte hızlı davranmak istediği bildiriliyor. Yardımcıları, Obama'nın bu toplantıda yapacağı bazı atamaları ve bazı duyurularını da kamuoyu ile paylaşacağını açıkladı. Obama'nın bu basın toplantısında önümüzdeki hafta ile ilgili bazı planlarını da paylaşması bekleniyor.
 
Obama'nın yardımcıları ayrıca siyahî Başkan'ın önümüzdeki hafta Başkan Bush ile görüşmek için Washington'a gideceğini açıkladı. Obama'nın Başkan Bush ile konuştuğunu belirten yardımcıları, eşi Michelle'nin de Laura Bush ile dün görüştüğünü ve "first lady"nin rolü konusunda kendisinden yardım istediğini belirttiler.
 
Öte yandan ülkedeki en öncelikli konulardan olan ekonomi konusunda Obama'nın, Hazine Bakanı olarak kimi tercih edileceği de en çok konuşulan konulardan biri. Adaylık için Bill Clinton döneminde 2 yıl Hazine Bakanlığı yapan Harvard Üniversitesi ekonomistlerinden Lawrence Summers, New York Merkez Bankası Başkanı Timothy Geithner, ABD Merkez Bankasının eski başkanı Paul Volcker, Bill Clinton döneminde aynı hazine bakanlığı yapmış Robert Rubin ve New Jersey Valisi Jon Corzine gibi kişilerin adı geçiyor.