Amerikali Turk

Kriz zengini 'Hedge'cilere kongre sorgusu

  • November 11, 2008 1:13 AM
119 milyar dolarlık toplam servetleriyle, dünyanın en zenginleri arasındaki, içlerinde George Soros'un bulunduğu 5 patronu kongre sorgulayacak! Gecen sene 1 milyar doların üzerinde kazanç elde eden ABD'nin en büyük hedge fon yöneticileri bu hafta ABD'de Kongre'de sorguya çekilecek. Aralarında George Soros gibi ünlü isimlerin de bulunduğu hedge fon yöneticilerine piyasalar üzerindeki sistematik etkileri ve kazandıkları paralar sorulacak. Soros'un yanı sıra, John Paulson, James Simons, Philip Falcole ve Ken Griffin'in de perşembe günü Kongre'de ifade vermesi bekleniyor. Bu soruşturmanın temelinde piyasalardaki krizde hedge fonların ne kadar parmağı olduğu sorusu var.

ABD hedge fon endüstrisinin en büyük lobi grubu Managed Funds Association'ın başkanı Richard Baker, Washington'daki bir oturumda yaptığı açıklamada, bir süredir ateş hattında bulunduklarını, hedge fonların oldukça kolay siyasi hedefler olduğunu ve hedge fon yöneticilerine ne yaptıkları anlaşılmayan çok zengin kişiler olarak bakıldığını belirtti. Baker ve diğer hedge fon yetkilileri, Wall Street kurumlarının başarısızlığının ve finansal krize yol açan gevşek iç borçlanma standartlarının sebebinin hedge fonlar olmadığını ifade ediyor. Ne var ki, adı geçen hedge fon yöneticilerinin bozulan ekonomide payı olduğunu ve milyonlarca ABD'li sorunlarla boğuşurken onların kazançlarını katladığı suçlamalarıyla karşılaşabileceği belirtiliyor.
 
Kongre hedge foncuların uğrak yeri olabilir

Son dönemde vergilerini ödemeyi yıllarca ertelemelerine olanak tanıyan federal vergi kanununda buldukları yasal boşlukları da kaybeden hedge fon yöneticileri, satılması zor aktiflere değer biçme konusunda da yeni kurallarla karşı karşıya kaldılar. Ekonomik sorunlar ne kadar sürerse sürsün, Kongre gelecek yıl federal düzenleyici kuruluşlara kaydolmak için bütün hedge fonların 25 milyon dolar ya da daha fazla aktife sahip olmasını şart koşabilir. Halihazırda zorunlu olmayan düzenleyici kuruluşlara kaydolma uygulaması, düzenli denetimler ve daha fazla hükümet gözetimi anlamına geliyor. ABD ekonomisinin durumuna bakıldığında, hedge fon yöneticilerinin Washington'a tekrar çağırılması da gündeme gelebilir. Louisiana bölgesinden eski bir kongre üyesi olan Richard Baker, hedge fon endüstrisinin gelecek 12 ila 18 ay arasında düzenli olarak Kongre karşısına çıkabileceği ifade ediyor. (
 
5 PATRON 119 MİLYAR DOLARI KONTROL EDİYOR

John Paulson : Paulson&Co. - 35 milyar dolar
James Sinons : Renaissance Technologies - 29 milyar dolar
Philip Falcone: Harbinger Capital Partners - 20 milyar dolar
George Soros : Soros Fund Management - 19 milyar dolar
Ken Griffin   : Citadel Investment Group - 16 milyar dolar