Amerikali Turk

Türkiye ile New York arasındaki saat farkı yeniden 7 saat oluyor

  • March 24, 2012 9:59 AM
  • (2 votes, avg. 3 from 5)

turkiye yaz saati uygulamasiGün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması kapsamında Türkiye`de saatler, bu gece (Cumartesi gününü, Pazar gününe bağlayan gece) saat 03.00'te bir saat ileri alınacak.

Kış saati uygulamasına 30 Ekim 2011'de geçilirken, saatler 04.00'de bir saat geri alınmıştı.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin karar 13 Mart 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre bütün yurtta saatler, 25 Mart 2012 Pazar günü (Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece) saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınacak. Saatler, 28 Ekim 2012 Pazar günü saat 04.00'te tekrar geri alınacak.

Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması nedeniyle gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması hedefini taşıyor. Uygulama ile ayrıca akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması amaçlanıyor.

Türkiye'de yaz saati uygulaması, AB ülkeleriyle eş zamanlı olarak Mart ayının son Pazar günü başlayıp, Ekim ayının son Pazar günü sona eriyor.

Hurriyet