Amerikali Turk

Şiddet gören erkeğe polis koruması

  • April 11, 2012 12:21 AM

siddet goren erkekHükümetin alınan tedbirlere rağmen Türkiye'deki aile içi şiddet vakaları artarak sürüyor.

 

Korunan kadın sayısı bir ay içinde 500 artış gösterdi. Polisin koruduğu 11 bin kişi için de 15 erkek de bulunuyor. Yetkililer rakamın 20 bini bulabileceğini belirtiyor.Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un çıkmasından sonra koruma talebinde bulunan kadın sayısında ciddi artış yaşandı. Kanunun bir ay önce yasalaşmasının ardından 500 kadın Valilik ve kaymakamlıklara başvurarak can güvenliklerinin tehlikede olduğunu söyledi. Böylece yanına polis koruması verilen kadın sayısı 1 ayda 2 bin 200'den 2 bin 700'e ulaştı.

 

Sadece kadınların değil erkeklerin de şiddet mağduru olduğu ortaya çıktı. Polisin güvenliğini sağladığı mağdurlar arasında yaklaşık 15 erkeğin de bulunduğu öğrenildi. Karısından ve çocuklarından şiddet gören erkeklerin oranı ise çok düşük seviyede. Yeni süreçte eşinden dayak yiyen ve ya kötü muamele gören erkeklerin sayısının artması tahmin ediliyor.

 

11 BİN KİŞİ KORUMA ALTINDA

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, ülke genelinde şiddet mağduru 11 bin kişi polis tarafından korunuyor. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in kişilerin can güvenliklerinin sağlanmasına yönelik tedbirlerin uygulanmasına azami özen ve öncelik verilmesi talimatını verdiği öğrenildi. Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra hem çağrı üzerine hem de geçici olarak korumaya alınan şiddet mağduru sayısının 20 bini bulacağı değerlendiriliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 3 bin 500 polisin görev yaptığı Koruma Şube Müdürlükleri'ne yaz atamalarında personel takviyesi yapacağı ifade edildi.

 

İki türlü koruma hizmeti var

Emniyet, şiddet mağduru kişilerin iki türlü güvenliğini sağlıyor. Şiddet gören kadınlar Koruma Hizmetleri Yönetmeliği'nin 10/A maddesi uyarınca çağrı üzerine korumaya alınıyor. Vali başkanlığında toplanan İl Koruma Komisyonu tehdit derecesine göre müracaatta bulunan kadınlara yakın koruma bile tahsis edebiliyor. Haklarında yakın ya da konut koruma kararı verilen kadınlar 2 bin 700 kadın 24 saat korunuyor. Can güvenliği riski taşıyan 8 bin 300 kişi ise ilçe emniyet müdürlükleri/polis merkezi amirliklerince geçici olarak korunuyor. Bu yöntemde kişinin ikameti veya işyeri önünde geçici ya da belirli zamanlarda ekip/personel görevlendiriliyor.