Amerikali Turk

Yazarlar

Hayata Sağlıkla Gülümseyin

(7 votes, average 4 from 5)
May 17, 2012 11:03 PM

Husniye DoganMerhabalar,

Bu yazı dizisine başlarken, öncelikle çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Amacım siz değerli okuyucularımıza ulaşabilmek, ufak tarzda bilgiler vermek ve sizlerin ,ağız- dış sağlığına ve dış hekimliğine bilinçli olarak yaklasmanizi sağlamaktır.. Sağlıklı bir yaşamın sağlıklı bir bakış açısıyla başladığını hatırlatmak istiyorum. 

12 yılı aşkın meslek hayatımda hastalarımızın ağız ve dış sağlıkları konusunda bilinçsizce, kulaktan dolma bilgilerle hareket ettiklerini üzülerek gözlemledim. Yanlış bilgiler hastaların hafızasına o kadar çok yer etmişti ki hastaya doğrusunu anlatmakta zaman zaman çok zorlandım diyebilirim..Bu yazı dizisini tamamen amatör duygularımla yazıyorum, nasıl bir dostuma ağız dış sağlığı konusunda bilgi veriyorsam sizede aynı şekilde bilgi vermeyi ve yanlış yargıları doğruları ile değiştirmek istiyorum. Bu yazılarımı bir referans yazısı olarak kabul ediniz çünkü her hasta özeldir Sizinle ilgili en doğru kararı doktorunuz yaptığı muayene sonrası verecektir..

İlk olarak DişHekimi korkusundan başlamak istiyorum çünkü toplumun büyük çoğunluğu bu kategoriye dahildir. Dişhekimi korkusu genelde küçük yaşlarda yaşanmış korkunç bir anidan kaynaklanır. Ağrılı çekilen bir dış hafızaya korkuyu yerleştirir ve silinmez. Artık dişhekimleri düşündüğünüz ya da bildiğiniz gibi korkunç değiller. Teknoloji hastalara daha rahat tedavi yöntemlerini ulaştırmak için ilerlemekte hergün. ..

İlk muayene sırasında doktorunuza belirtirseniz size gereken hassasiyeti göstereceğinden eminim. Sizi anlayacak, korkulariniz yenmenizi sağlayacak bir hekim mutlaka vardır. Çocuklar için 2-3 yaşlarında dişhekimi ziyaretlerini baslatmalisiniz ki ilersi için çocukta rahatlığı sağlasın çünkü çoğu zaman bu yaşlarda problem olmaz ve bu ziyaretler eğlenceli olur onlar için. Yaş ilerlediginde güven sağlandığından gereken tedaviler kolay olur.


Anestezi seçenekleri arttı genel anestezi, kısa süreli sedasyon, rahatlatıcı gaz (güldürme ) sakinleştirici ilaçlar yazılarak sizlerin bu korkusu yenilebilir, tabii en doğru yönteme siz ve doktorunuz karar verecektir. Artık Laser uygulamaları ile çoğu zaman herkesin korkusu olan iğne ortadan kaldırılıyor.

Kısa ufak tedavilerle başlarsanız ve bunlarda ağrısız geçerse korkunuz büyük oranda azalacaktır. Ne yazık ki çok korkan hastalar son ana kadar bekledikleri için geldiklerinde büyük problemlerle karşı karşıya oluyoruz ya çekim yada kanal tedavisi gerektiriyor iltihaplı durumlarda anestezi de zorlaştığı için bazen bu hastalara ilk tedavi iyi bir tecrübe olmayabilir. 


Doktorunuz güven veriyorsa tüm tedavilerinizi yaptırın Bazen dişhekimliğinin bazı aşamalarında tüm özene rağmen çok küçük acılar hissedilebilir. Bazen tedaviler sonrası anestezi geçtikten sonra olabilecek ağrılar vardır. Doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir. Bu ağrılar sizin moralinizi bozmasın. 

HAYATA SAĞLIKLA GÜLÜMSEYiN!

Diş Hekimi
Hüsniye Doğan
 

Husniye Dogan

225 Lakeview Avenue Clifton, NJ 07011
Tell: (973) 253-3500,
drdogan@dogandds.com
facebook.NewSmileDentistryDrDogan
www.cliftonnewsmiledentistry.com

Hüsniye Doğan Biyografi

Dış Hekimi Hüsniye Doğan İzmir doğumlu olup İlk, Orta ,ve Lise öğrenimini İzmir’de birincilikle tamamladı. 1994 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Dış Hekimliği Fakultesi’nden mezun oldu. 1994 yılının sonunda Amerika’ya geldi ve 2000 yılında New York Üniversitesi Dış Hekimliği bölümünü bitirdi..


2001 yılında Columbia  Üniversitesinde bir yıl internluk yaptıktan sonra, 2004 yılının başlarına kadar New Jersey de değişik Dış Hekimliği ofislerinde çalıştı. Dr Doğan, 2004 yılında Clifton NJ de kendi muayenehanesini açtı. Bu Haziran itibarı ile ofisini “New Smile Dentistry” adı altında devam ettirecektir.


Dr Doğan her yıl çok sayıda değişik kurslara katılarak yenilikleri ve en son çıkan teknikleri takip etmektedir. Dr. Doğan evli ve iki kız çocuğu annesidir. 

American Dental Association New Jersey Dental Association üyesidir

Yeni ofis Adresi
225 Lakeview Ave Clifton, NJ 07011
Tel:973-253-3500