Amerikali Turk

Yazarlar

Diş röntgenleri kansere mi yol açıyor?

(4 votes, average 5 from 5)
June 03, 2012 11:42 PM

Husniye DoganMerhabalar,

Bugün son zamanlarda yayımlanan araştırma sonuçlarına göre dış rontgenlerinin beyin tümörü (Menengioma) yaptığı hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Bu haberin ardından hastalarimdan devamlı sorular geldi, haliyle röntgen çekmek istediğimizde rededenler oldu. “Journal of Cancer” dergisinde yayımlanan ve Yale Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre yılda birkez ya da daha sıklıkla çekilen bütün agizi kapsayan set rontgenler yada Panaromic çekilen rontgenlerinin 10 yaş altı çocuklarda ilerde beyin tümörleri (iyi huylu) oluşturma riskini artırdığına dikkat çekmişlerdir.

Menengioma Amerika`da en çok görülen beyin tümörü olarak saptanmıştır. İyi huylu olmarina rağmen beynin farklı bölgelerinde baskı yaptıkları zaman hastanın yaşamını olumsuz etkilemekte baş ağrısı, görme ve konuşma bozukluklarına sebep olabilir ve ameliyat gerektirebilir. Bilim adamları gelişmiş ülkelerde dış rontgenlerinin sıklıkla çekiliyor olmasının insanlar için önemli bir radyasyon kaynağı oluşturduğunu belirtmişlerdir.

Araştırma grubunu 20-79 yaşları arasındaki 1443 hasta oluşturup 2006-2011 yıllarını kapsamaktadır. En büyük risk gurubunu yüksek dozda radyasyona maruz kalanlar (atomic bombaya, ve onkolojik tedavi olanlar) oluşturmuştur. Dış Röntgenleri düşük risk grubundadır birkaç vaka saptanmıştır ve istatistik olarak çok düşüktür

Teknolojinin gelişimi sayesinde birçok dış hekimleri ofisinde digital rontgenler kullanılmaktadır. Ben kendi ofisimde 2006 yılından itibaren digital x-ray kullanıyorum. Digital rontgenler eski sisteme göre % 90 daha az radyasyon vermektedir, ve röntgen makinaları her zaman “State” tarafından dozları test edilmektedir. Yakalıklı kurşun önlük kullanmak boyun bölgesine gelebilecek ikinci derecede yayılan radyasyonu büyük ölçüde önlenmektedir. Çocukların ağızlarında klinik olarak çürük gormuyorsak ve ağızlarında çürük riski azsa belirli yaşa kadar röntgen çekmiyoruz.

Büyüklerde bütün ağız set rontgenlerini 3-ile 5 yılda, normal check-up röntgenlerinin şıklığını ise hastanın ağız bakımı (günde iki kez fırçalama, hergün diş ipi yapma) çürük riski (ağzında kaç çürüğü olduğu) belirlemekte.

Teşhis için Mammagram, ÇAT scan, ve diğer röntgenler çekilmek zorunda ama bunların dozları ve alınma şıklıkları ayarlanmalıdır.
Radyasyon hayatımızda fazlasıyla yer almakta kulladığımız cep telefonları, uçağa bindiğimizde aldığımız radyasyon, dışarda SPF siz krem kullanmadan yarım saatten fazla güneşlenmemiz, havaalanlarında geçiş kapıları birkaç tanesi diyebilirim.

Sağlıkla Kalın,

HAYATA SAĞLIKLA GÜLÜMSEYiN!

Diş Hekimi
Hüsniye Doğan
 

Husniye Dogan

225 Lakeview Avenue Clifton, NJ 07011
Tell: (973) 253-3500, 
drdogan@dogandds.com
facebook.NewSmileDentistryDrDogan
www.cliftonnewsmiledentistry.com