Amerikali Turk

Yazarlar

Ağız ve Dudaklarda çıkan yaralar (Aft ve Uçuk)

(9 votes, average 4 from 5)
July 29, 2012 10:56 PM

Husniye DoganAft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mükozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, boğazda, dış eti üzerinde görülen merkez kısmı sarı etrafı kırmızı oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır.

Toplumun - 20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden fazla yada büyüklükleri farklı olabilir. Bu da ağrının şiddetini etkiler Aftın oluş nedeni tam belirlenememiştir Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör saptanmıştır.

Stres, asitli, tahriş edici ya da alerjik olarak bilinen bazı yiyecekler (buğday ,çavdar, soya vs.), travma yaratacak sert yiyecekler, iyi adapte olmayan protezlerler, yanak ,dil ısırma, vitamin eksikliği (B12 ,demir), dış macunlarının içindeki sodium laurylsülfate(SLS temizleme özelliğini artırmak için kopuk yapıcı bir kimyasasal madde), ve bazı sistemik hastalıklar(Behçet hastalığı, bazı malığn otoımmun hastalıklar) aftın oluşmasında büyük rol oynarlar. Ayrıca sigara içme, tütün çiğneme gibi alışkanlıklar da aft oluşumuna katkıda bulunabilecek sebepler arasındadır.

Genellikle bir hafta, 10 gün içinde geçer. Yapacağınız, bazı ilaçlarla bu süreci daha az acılı geçirmeye çalışmak ve belki birazda kısaltabilmektir Özellikle başlangıcında ilaç kullanılırsa lezyonlar, yaralar büyümeden ve çoğalmadan daha rahat bir dönem geçirebilirsiniz. Klorheksidin içeren bir ağız gargarası (reçete ile alınabilir.) kulanabilirsiniz ve ağız temizliğinize mutlak özen göstermelisiniz. Çok acı çekiyorsanız ağız içini uyuşturan merhemlerden, jellerden faydalanabilirsiniz. Bu kremlerlerin uyuşukluk süresi 10 dakika gibi kısa bir süredir. Bu nedenle yemek öncesi aftli bölgeye sürün.

Bir dakika sonar yemeğinizi acı çekmeden yiyebilirsiniz. Hiçbirine  ulaşamıyorsanız karbonatlı su ile gargara yapın. Aşırı sıcak, baharatlı, acılı ekşili, asitli ve sert yiyeceklerden kaçının iyileşme süreci içinde. Dış macunu satın alırken içinde SLS olmayanı alabilirsiniz.

Uçuk, içi şu toplamış küçük kabarcıklar (blisters) şeklinde başlar. Nadiren ağız içerisinde olsalar da genellikle ağız dışında dudak kenarı, burun altında meydana gelirler. . virütik olup bulaşıcıdırlar..

Uçuk virüsü (Herpes simpleks) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Ucuğu olan aile bireylerinden birinin “Sevgi dolu” öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, dış etleri ve dudaklar enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyon şeklinde görülebilir Uçuk virüsü (Herpes simpleks) vücuda girip ilk enfeksiyonu yaptıktan sonra o bölgedeki sınır düğümüne girip yerleşir ve istenmeyen bu misafir, vücudun zayıf düştüğü 
durumlarda çoğalır ve uçuk çıkar.

Uçuk sebepleri arasında yine stress, aşırı yorgunluk, uykusuzluk aşırı güneş ışığı ve UV ışınları diğer enfeksiyonlar adet dönemi, hamilelik gibi durumlarda virüs aktif hale geçebilir.

Ucuğunuzun başkasına geçmemesi için;

  • Ucuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
  • Bayanlar makyajlarını çıkarırken özellikle çok dikkat etmelidirler. Kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır. 
  • Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir.
  • Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir. 
  • Yerken, içerken kullanılan malzemeler özellikle çocuklar ile paylaşılmamalıdır.
  • Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırırken, uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur.)

Aşıklovir içeren uçuk kremleri (zovıraks, zılactin, abreva) yardımcı olacaktır.. Artık profilaktif yani önleyici reçeteli ilaç tedavisi de yapılmaktadır. Çok sık ve çok ağır uçuk geçiriyorsanız mutlak uzman bir doktora danışın ve onun önerileri doğrultusunda hareket edin.

HAYATA SAĞLIKLA GÜLÜMSEYiN!

Sağlıkla Kalın. 

Dış Hekimi
Hüsniye Doğan
 

Husniye Dogan

225 Lakeview Avenue Clifton, NJ 07011
Tell: (973) 253-3500, 
drdoğan@doğandds.com
facebook.NewŞmileDentistryDrDoğan
www.cliftonnewsmiledentistry.com