Amerikali Turk

Yazarlar

Hamilelik Gebelikte Ağız Diş Bakımı

(2 votes, average 5 from 5)
September 07, 2012 11:53 AM

Husniye DoganHamilelik her annenin yaşadığı çok özel bir duygudur. Ve bu özel duyguyu yaşarken nasıl bir jinekoloğa gidip muayene oluyorsak bir diş hekimine gidip ağız ve diş sağlığı için kontroller yapılmalıdır.

Hamile kalmaya karar verildiğinde, bir diş hekimine gidip dişlerindeki durumu ortaya koymak, diş hekiminin gereken kontrolleri yapmasını sağlamak gerekir ki anne hamilelik dönemi boyunca dişlerinde herhangi bir sıkıntıya maruz kalmasın.

Bu süreçte, diş hekimi ağızdaki eksik dişleri belirleyip, tamamlayacaktır, başka problemler var ise bunların tespitini yapıp tedavi yöntemine gidecektir.

Hamilelik planlandıktan sonra ve gerçekleştiği aşamada dişlerde sıkıntı yaşanırsa hamile bayan ne yapabilir? Bu aslında diş hekimine gelen en sık sorular arasındadır. Hamilelik süresince diş tedavisi yapılabilir mi?” Hamileyken diş çekilmez,hiçbir şekilde ilaç kullanılmaz, her çocuk bir diş götürür , çocuk kalsıyum ihtiyacı olduğunda bunu annenin dişinden alır,”gibi önyargılar, halk arşında külktan kulağa dolaşır.

Eğer çok gerekiyorsa, ilk 3 aylık dönemde değil ama ikinci 3 aylık dönemde tedavi yapılabilir. İlk 3 aylık dönemde bebeklerin organları geliştiği için, hem film alınması hem de ilaç kullanılması söz konusu olabileceğinde bu hamile bayan için uygun olmaz. Son üç ayda ise anne,karnı büyüyecağı için tedavi koltuğunda oturmakta zorlanır. Bebek de bu durumdan pek hoşlanmaz. Diş tedavisi zaten stresli bir tedavidir. Hamileliğin bir çeşit nazlanma dönemi olduğunu da düşünürsek bu büyük stress hassas anne adayının bebeği zamanından önce doğurmasına neden olabilir. Tedavi gerekiyorsa kısa tutulmalıdır, koltukta hafif sola dönük, çok dik oturmadan yerleşilmelidir.  Çok gerekli durumlarda çift kurşun önlük giydirilerek film alınabilir hatta kanal tedavisi bile yapılabilir., ama ikinci 3 aylık dönemde tedavi yapılmasını tercih ederiz. Tabii ki herzamn anneye getireceği zarar ve yarar ilişkisine bakılıp jinekologla koordinasyon halinde gerekli tedaviler yapılabilir.

Bu işlemler sırasında anestezi yapılabilir, ama anneye uygun anestezi tercih edilir. En çok sorulan sorulardan biri de hamilelikte bebek annenin kalsıyumundan alır mı sorusudur. Çünkü kimi anneler her hamileliğinde bir dişlerini kaybettiklerini belirtirler.

Bebekler annenin dişlerinden kalsıyum almazlar, çünkü dişlerin kalsıyumu dişlerden ayrılmayacak şekilde dişlerle birleşmiştir. Ama eğer anne günlük alması gereken kalsıyumu (günlük 1000-1500 ml ) almazsa, bebeğin ihtiyaç duyduğu kalsıyum ihtiyacı
annenin kemiklerinden karşılanacaktır.

Onun dişında bu dönemde annedeki abur cubur yiyecekleri tüketim artışı, ilk 3 aylık dönemde annenin kusmalarının meydana gelmesi, ostrojen seviyesindeki değişiklikler sebebi ile diş etlerindeki kanamaların artması gibi sebepler annenin dişlerindeki çürümelerin artmasına ve diş kayıplarına sebep olabilmektedir.

O yüzden bu dönemde mide bulantısı olduğunda bile diş fırçasına macunu çok az sürerek mutlaka dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir.

Her kusmada mutlaka suyla ağzın çalkalanması gerekmektedir. Ve ağızda problemler hissediliyorsa bir diş hekimine giderek bu dönemi en sağlıklı şekilde geçirebilmek gerekmektedir.

Hamilelikte anneler diş etlerinde kanamalar, şişlikler ve hatta hamilelik tümörü denen diş etlerinde büyük kabarıklıklar görebilirler. Bunlar zaten taşların temizlenmesi ile azalacaktır. Yoksa zaten hamilelik sonrasında hormonel değişikliklerin düzene girmesi ile
kendiliğinden geçecektir.

Hamilelik döneminde yüzündeki bir apseyle ve dayanılmaz ağrılarla günler geçirmesine izin verilmemelidir. Tüm bunlar çocuğa zarar vermeden basit müdahalerle kontrol edilebilir.

Bilinenin aksine diş tedavisinde kullanılan local anestezilerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir. Bunların çeşitli cinsleri vardır. Üretici firma tarafından bir uyarı yoksa tedaviye ikinci dönemde kullanılabilir.

Hamilelikte ilaç kullanımına çok daha fazla dikkat edilmelidir. Doktor kontrolinde ilaçlar kullanılmalıdır. Herhangi bir apse durumunda penisilin ve türevleri zarar vermez. Sadece tetraşıklın grubu antibiyotikler bebeğin dişlerinde kalıcı lekelere neden olur. Her zaman
doktor uyarısı altında ilaç kullanmanızı tavsiye ederim.

HAYATA SAĞLIKLA GÜLÜMSEYiN!

Sağlıkla Kalın,

Diş Hekimi
Hüsniye Doğan

Husniye Dogan

225 Lakeview Avenue Clifton, NJ 07011
Tell: (973) 253-3500, 
drdoğan@doğandds.com
facebook.NewŞmileDentistryDrDoğan
www.cliftonnewsmiledentistry.com