Amerikali Turk

Yazarlar

Süt Dişleri

(2 votes, average 5 from 5)
October 22, 2012 12:31 PM

Husniye DoganVücudumuzdaki her şeyde olduğu gibi süt dişlerinin de ağızda var oluşlarının bir nedeni ve süresi vardır. Süt dişleri beslenme, çenelerin, yüzün büyüme ve gelişmesine rehberlik etme, konuşma gibi ileride bütün görünümümüzü etkileyecek őnemli görevlere 
sahiptirler. Süt dişleri 5-6 yaşlarından itibaren dőkulmeye ve yerine daimi dişler gelmeye başlar. 10-12 yaşlarına kadar ağızda olmaları ve belli bir sırayla da dőkulmeleri gerekir.

 

Kötü ağız hijyeni, kaza, çürük vs. nedenler ile erken zamanda kaybedilmiş ise mevcut dişler kayabilir. Gelen daimi dişler çıkmaları gereken yerden değil, başka yerlerden sürmeye başlarlar. Tedavi edilmediğinde ciddi psikolojik sorunlara ve ağız-dış anomalilerine neden olabilirler.

 

Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler.Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir.

 

İlk dişler göründüğü andan itibaren çocuğunuzun ağız bakımı başlar. Birincisi biberonlara koyacağınız süte, mamaya şeker eklemeyin. Şeker boş kaloridir. Sütüne, mamasına attığınız toz şeker, bal, reçel ileride çürük, kilo vs. olarak dőnecektir. Bebeğinizi besledikten sonra, tülbent gibi pamuklu temiz bir bez yardımı ile bebeğinizin dışlerini silmelisiniz. 2 yasından sonra yumuşak bir çocuk fırçasıyla ve çok az, flor içermeyen çocuk macunu ile fırçalama sizin tarafınızdan yapılmalıdır. Daha sonra fırça çocuğun eline verilmelidir ve dış fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocuk artık 6 ayda bir dış hekimine götürmelidir. Fırçalamaya rağmen oluşmuş çürükler varsa
dolgular yapılmalıdır. .Çünkü bu yaşlarda oluşan çürük diğer dişlerinde risk altında olduğunu gösterir. 6 yaş civarında süt dişlerini kaybetmeden çıkan kalıcı dişlere Sealant denen koruyucu dolgular yapılmalıdır Sealant sağlıklı dişlerde dışın en zayıf, çürüğe en 
dirençsiz ve yiyeceklerin en çok biriktiği çiğneyici yüzeylerine yapılan özel koruyucu dolgudur flor içerir.

 

Tedavi edilmeyen süt dışı çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açar. Bu dönemdeki tedavi edilmeyen dış bozuklukları, ileride dış çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerine (romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) sebep olabilecektir. Dolayısıyla süt dişlerindeki çürükler, "nasıl olsa yerine yenileri gelecek" yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir.

 

Çocuğunuzu en geç 3 yasından itibaren dış doktoruna gőtȕrmeye başlamalısınız. Ağızda sorunlar başlamadan yapılan ziyaretler korkuyu ortadan kaldırır. 4 yasından itibaren 6 ayda bir flor uygulamak,ve kontrol yaptırmak őnemlidir.

 

HAYATA SAĞLIKLA GÜLÜMSEYiN!

 

Sağlıkla Kalın,

 

Diş Hekimi
Hüsniye Doğan

Husniye Dogan

225 Lakeview Avenue Clifton, NJ 07011
Tell: (973) 253-3500, 
drdoğan@doğandds.com
facebook.NewŞmileDentistryDrDoğan
www.cliftonnewsmiledentistry.com