Amerikali Turk

Yazarlar

Diş Beyazlatma

(2 votes, average 5 from 5)
January 07, 2013 5:56 PM

Husniye DoganHastaların en favori istekleri dişlerinin beyazlatılmasıdır .Fakat maliyeti biraz yüksek olduğu için çabuk vazgeçerler ama 100 hastadan 80’i ister. Genel olarark hastaları iki gruba ayırabiliriz.

 

1. Grub Orjinal dış renkleri yetereince beyaz olan, fakat kötü hijyen, çay, kahve, sigara gibi nedenlerle sararmış dişlere sahip olanlar ( Dış Renklenmeleri).

2. Grub Ağız hijyeni iyi olmasına rağmen original dış renkleri yeterince beyaz olmayan kişiler (İç renklenmeler).

 

Birinci grubun sorunu yarım saatte çözülür. Sadece dişler üzerindeki eklentiler kaldırılır. Lekeler özel fırçalarla fırçalanır. Dış original rengine kavuşturulur. Polisaj, Parlatma denilen bir işlemdir. Bu, hekimler için beyazlatma (Bleaching) değildir.

 

İkinci grub için ise dışın yapısına özel ilaçlar, ışık vs. yöntemler kullanılarak müdahale edilir. Dış, kendi tonundan 8- 10 ton daha beyaz  yapılabilir. 1-2 yılda tekrarlanması gerekebilir. İyi bir dış hekiminin elinde, kaliteli malzemeyle yapıldığında hastaya bir zararı yoktur. Uygun olmayan şartlarda yapılırsa dişetine büyük zarar verebilir. Evde uygulanan sistem bile hekim kontürolünde olmalıdır. Evde hastanın yapacağı daha yavaş sürer ve devamlı, hergün uygulanmalıdır Çoğu zaman .2-3 haftalık süreden dolayı ve hergün yapılmadığından iyi sonuç alınmaz Ofis sistemi çok daha kısa sürede sonuç verir. Beyazlatmanın ana ürünü Hidrojen Peroksit son zamanlarda hassasiyeti azaltmak için değişik malzemeler üretilmekte ve içlerine hassasiyeti azaltmak için Potasyum Nitrate eklenmektedir . Tedavi sonrası soğuk-sıcak sızlamaları olabilir ama zamanla azalır. Bunun için Sensodyne macunu ya da Florid miktarı yüksek macunlar daha çok yardımcı olur.

 

  • Dişler tamamen temizlenir, Parlatılır.
  • Dış etleri ,yanak, dil ve dudaklar için koruyucu önlemler alınır 
  • Jel dişlere uygulanılır 
  • Bazen özel ışık kaynağı uygulanılır. 
  • Kullanılan ürünün markasına görei süre ve tekrarı değişir 
  • Dişler ilk seanstan itibaren fark edilir derecede beyazlamaya başlar. Hastanın isteğine göre daha çok renk değişikliği istenirse hasta kendisi doktorun verdiği jelleri evde uygulayabilir. Bu anlattığım ofis sistemidir. Evde hastaların kendi kendine yapabilceği sistemde yoğunluğu daha az olan ilaçlar kullanılır. Daha etkin bir beyazlatma istiyorsanız ofis sistemini tercih edin. Bir kaç ton beyazlayan dışleriniz iyi bir bakımla uzun süre beyaz gülüşler sunar.

 

HAYATA SAĞLIKLA GÜLÜMSEYiN!

 

Sağlıkla Kalın,


Diş Hekimi
Hüsniye Doğan

Husniye Dogan

225 Lakeview Avenue Clifton, NJ 07011
Tell: (973) 253-3500, 
drdoğan@doğandds.com
facebook.NewŞmileDentistryDrDoğan
www.cliftonnewsmiledentistry.com