Amerikali Turk

Yazarlar

İmplant Nedir? Nasıl Yapılır?

(3 votes, average 5 from 5)
February 12, 2013 9:58 PM

Husniye Doganİmplant halk arasında “çeneye çivi çakmak” olarak bilinir. Eksik dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay dış kokudur de diyebiliriz. Böylece bu kök üzerine yapılacak protez dişler ile eksik dişlerin fonksiyonu ve estetiği sağlanmış olur. Yani bir bakıma sağlıklı dişleri kesmekten kurtarmış oluruz. Hareketli, yani takılıp çıkarılan protezlerin yerine de sabit protez kullanma şansını yakalarız. Henüz yaygın kullanılmadığı için biraz pahallidir. Doğal dişleriniz bedava verilmiş ilk şansınız, implant ise para karşılığı da olsa ikinci şansınızdır. Güvenebileceğiniz bir hekim bulmuşsanız ve maddi durumunuz elveriyorsa hiç düşünmeden implant yaptırabilirsiniz. Ağız hijyeninize, fırçalamanıza maksimum özeni gösterirseniz ve boks maçlarına sadece seyirci olark katılırsanız çok uzun yıllar kullanacağınız bir tedavi şeklidir..

 

Hastalar operasyon fikrinden çok korkarlar. Ancak uygun anestezi altında hemen hemen acısız bir opersayondur. Operasyon sonrası bir hafta kadar ağız konforunuz bozulabilir, biraz ağrı sizi olabilir ama inanın buna değer bir tedavidir.

 

Operasyondan sonra 3-6 ay arası yeni kökünüzün etrafında kemiğinizin oluşması beklenir. Kemik oluşumundan hemen sonra artık üst yapısını tamamlama zamanı gelmiştir. Kökler üzerine yeni dış inşa edilir.

 

Kimler implant yapabilir? Genel olarak dış çekimi yaptıracak kadar sağlıklı herkese implant da yapılabilir. Diyabet hastalarında yara yeri iyleşmesi gibi sorunlarla karşılaşılsa da gerekli önlemler alınarak kan değerleri kontrol altında tutularak implant uygulanabilir. Çocuklarda çene gelişimi beklenebilir.

 

Birde local nedenler vardı, çene kemiği kökün yerleştirilebileceği genişliğe ve yoğunluğa sahip mi? Hasta ağız hijyeni sağlamaya vakıf mi? Dış etlernin durumu uygunmu gibi faktörlere bakılır. Yeterli kemik yoksa önce kemik ekimi operasyonu yapılır. Yeterli kemik elde edildikten sonra implant yerleştirilir.

 

Tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatif olan dış implantları, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlayarak, yüzünüze estetik ve doğal bir görünüm kazandırır.

 

Dış implantlarının, üzerinde en çok çalışılacak dış tedavi biçimi olduğu görülmektedir. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve donanımla uygulandığında dış implantı, hekim ve hasta açısından olağanüstü başarılı sonuçlar veren bir tedavi şeklidir.

 

HAYATA SAĞLIKLA GÜLÜMSEYiN!

 

Sağlıkla Kalın,


Diş Hekimi
Hüsniye Doğan

Husniye Dogan

225 Lakeview Avenue Clifton, NJ 07011
Tell: (973) 253-3500, 
drdogan@dogandds.com
facebook.co,/NewsmileDentistryDrDogan
www.cliftonnewsmiledentistry.com