Amerikali Turk

Yazarlar

TADF ve ATAA'nın lobi gençliği için yapması gerekenler!

March 16, 2011 4:17 AM

okkes agaogluAMERİKA'da yaşayan vatandaşlarımız, ülkelerinin ileri gitmesi ve zorda kalmaması için çeşitli etkinkileri ve aynı derecede güzellikleri de düşünmek zorunda kalıyor. Bu etkinkiler çerçevesinde yapacağı siyasi adımları da atarken nelerle karşılaşabileceğini, hangi gücün karşısında nasıl tavır alabileceğini düşünerek hareket etmek zorunda kalıyor. İşte bu düşünceler ve bu hedefler onları TADF ve ATAA gibi dernekleri kurmaya yöneltti.

Bu derneklerimiz yarın "Ulusal Liderlik Konferansı'nı gerçekleştirecekler. Bu konferansta tabii ki esas konu, genç kuşaklarımızın yarının politikasını bugünden bilebilmeleri ve ona göre hazırlık yapabilmeleri için siyasete atılmaları...

Evet, esas konu siyaset olunca, işler bayağı değişmektedir. TADF ve ATAA kuruluşlarına önerimiz, gençlerimizi bu gibi konularda iyi yetiştirebilmek için kendi bünyelerinde ve sizlerin gözetiminde bir gölge kabine kurdurmanız olmalıdır. Örneğin Türkiye'nin dışilişkilerini ve içişlerini koordineli olarak takip edip
yürütebilecek iki genci görevlendirmek... Eğitimden tutun, her türlü gelişmelerin meydana getirdiği çıkmazların, Amerikalı siyasetçilerin bakış açısını nasıl değiştirebileceğini takip edebilecek gençlerin yetişmesi... Türkiye'de 17 bakan var ise, lobici 17 gencin de siyaset yapmayı iyi bilerek gölge bakan gibi Amerika'da durum değerlendirmesi yapması lobicilikte atılacak en büyük adımdır.

Böylelikle hem genç oluşları Amerika'daki Kongre ve Beyaz Saray üst düzey yetkililerini etkiliyecektir... Hem de Türkiye'nin böylesi gençleri dışarda eğitimli olarak görmesi bakanlıkları hareketlendirecektir.
Nasıl mı?
Örneğin Avrupa Birliği'nden Sorumlu bakanımızın alacağı herhangi bir kararı lobici gençlerimizle paylaşmalıdır. Onları Türkiye'nin savuncuları olarak hazırlamaları da lobicilik adına çok etkileyici olacaktır. Aynı şekilde Dışişleri Bakanlığımızın üst düzey yetkililerinin, Amerikan Kongresi'ndeki alınan kararlarla çok ilgilendiği ve Türkiye'nin, burada kendini anlatabilmesi çok önemlidir. Kongre'nin Türkiye'yi daha iyi anlayabilmesi ve yanlış düşüncelere girmemelerini işte bu lobici gençlerimiz başarabilir.

LOBİCİ GENÇLERİMİZİN EĞİTİMİ

Her ne kadar Türk olsalar da, Türkiye'nin nasıl şartlarda ve ne gibi konularda boğuştuğunu anlayabilmek için lobici gençlerimizi Türkiye'ye göndermek gerekir. TADF ve ATAA dernekleri, bu eğitim şekline çok önem vermelidir. Çünkü lobici gençlerimizin sadece uzaktan gözlemleyerek Türkiye'nin durumunu ve içinde bulunduğu sıkıntıları bilebilmeleri imkansızdır. Bu gençlerimiz her sene hiç olmazsa iki defa Türkiye'ye gönderilmeli, temasta bulunduğu bakanlarla istişarede bulunmalı ve Amerika'da ele alacağı konuları daha iyi takip edebilmelidir.

İlk Türkiye gezisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne olmalı... Ama ikincisi ise Şehirlere... Valiliklere... Kardeş ilan edilen belediyelere... Çeşitli basın kuruluşlarına yapılmalıdır.  Evet... En azından lobici gençlerimiz hem vatanını yakından tanımış olur... Hem de yapacağı etkinlikler çerçevesinde izlediği yolun
doğruluğunu ve tanıtımını daha iyi anlamış olur...

Sadece bu kadarıyla da kalınmamalı, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntıları ve gelişmeleri çok iyi bilmeleri gerekmektedir -Ki vatanlarını çok iyi tanısınlar.
Lobici gençlerimizin Amerika'dan Türkiye'ye bakış açısı pek sağlamolmayabilir. Ama her şeyi yerinde görüp yerinde izleyerek doğru kararlar vermeleri çok önemlidir. Onun içindir ki lobi faaliyetleri hem zor bir iştir ve hem de siyaset üstü bir tecrübe gerektirir. Tabii bu da gençlikten başlar. TADF ve ATAA derneklerimizin bu karara vararak gençlerimizi hazırlamaları yönünden attıkları bu adımı gönülden destekliyoruz. Orada yaşayan bütün vatandaşlarımız da bunu desteklemeli ve her konuda yardımcı olmalıdırlar.

Örneğin
1- Ortadoğu'nun neden karıştığını...
2- Arap aleminin içinde bulunduğu çıkmazı...
3- Laiklik kavramının ne kadar önemli olduğunu...
4- Atatürk inkılaplarının nelerle savaşarak Cumhuriyetin nasıl kazanıldığını...
5- Türkiye'nin Ortadoğu'daki etkinlikliğini...
6- İsrail'in neden bu derece haylaz ve hırçın olduğunu...
7- Beyaz Saray'ın Ankara'ya olan bakışının altında neler yattığını...
8- Küresel krizin bir daha tekrarlanması halinde Türkiye'nin ve dünya
milletlerinin nelerle karşılaşabileceğini...
9- Başkanlık sisteminin, içinde bulunduğu siyasi şartlara göre nasıl
işlediğini ve ne anlama geldiğini...
10- Masa başında politikanın nasıl yapılacağını...
İşte bu başlıkların her maddesi açılarak görüş alınırsa, bu satırlar
bu köşeye asla yetmez. Ama ne olursa olsun bunların üzerinde tek tek
çalışılmalı ve yarının politikacıları bu ülkede yetişmelidir.

LOBİCİ GENCİN TÜRKİYE İLE BAĞLARI

Lobici gençlerimiz ne olursa olsun Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları mutlaka öğrenmelidir. Amerika'daki şartlara bakarak Türkiye'yi buna göre yorumlamaları hem hata ve hem de büyük yanılgıları olacaktır. Gölge bakan gibi yetişen gençlerimiz de, kapris yapmadan yanlarına diğer gençleri alıp yetiştirerek lobicilik faaliyetlerini geliştirirlerse bu, TADF ve ATAA derneklerinin ellerini daha da güçlendirecektir. En azından lobicilik yaparak Ankara hakkında düşünülen ön yargıları bozarak Amerika'da hem Türkiye'nin ve hem de kendilerinin ellerini güçlendirecektir.

Lobicilik sadece Amerikan sınırlarından ibaret olmamalıdır. Bunun Avrupa ayağı da var. Rusya ayağı da var. Hele hele Ortadoğu ayağı da...
Bunları neden mi yazdık?
Mesela hepinizin de bildiği gibi Beyaz Saray bir tek Amerika'yla uğraşmıyor. Başkanın danışmanlar ordusu bulunmaktadır. Her danışmanın ilgilendiği bir ülke vardır ve bu danışmanlar o ülke hakkında bilgilerini başkana sunarak görevini tamamlamış olur. Başkan da alacağı kararlarla Amerikan çıkarlarını korur. İşte sana lobicilik.

ELEKTRONİK GAZETECİLİK ÇOK ÖNEMLİ...

Lobici gençler, alacakları kararları ve Amerika'da yaşayan Türklere verecekleri bilgileri elektronik sitelerle yapabilmeliler. Bilgisayar dünyasında yaşadığımız unutulmamalıdır. Esas lobiciliğin kaynağı haberciliktir. Haber alış verişler Türk siteleriyle paylaşılarak gerçekleştirilirse, bunun getirisi Ankara açısından çok daha sağlıklı olacaktır.

Örneğin sözde Ermeni meselesini kaşıya kaşıya Türkiye'yi köşeye sıkıştırmaya çalışan diasporalara karşı lobiciler Ankara'yla dirsek temasına geçebilmeliler. Türkiye'nin izlediği politikaları çok iyi algılayarak orada bir nevi Ankara'yı ve gölge bakanlıkları hissettirebilmeliler.  Kongre üyelerinin bile, Türkiye'nin herhangi bir konuda bakış açısını öğrenmek istediklerinde dikkatlerini çekerek onları TADF ve ATAA derneklerine yönlendirebilmeyi ve lobicilik faaliyetlerini ön plana çıkarabilmeyi başarmalıdırlar.

Tabii bunlar yapılırken haberciliğin önemi unutulmasın. Çeşitli medya kuruluşları dahi elektronik gazetciliği öne çıkararak medyadaki sıkıntılarını anlatırlarken... Amerika'da bulunan Türk elektronik sitelerinin önemini kavrayabilmenin zamanı geldi de geçiyor artık. Amerika'daki elektronik habercilik siteleri desteklenmeli ve lobicilik faaliyetleri güçlendirilmelidir. Gerçek lobicilik elektronik gazetelerle, iletişimle olur. Bunda başarılı olunursa Türkiye'nin
Amerikan ayağı her zaman güçlü olmuş olur. Bunun yanında lobicilerimiz, Türkiye'den istedikleri yetkiliyi telefonla arayarak bulabilmeli ve konuşabilmeliler. Bunu da sağlayacak olan yine elektronik sitelerdir.

Neden mi?
Amerikaliturk.com sitemiz bu konu üzerinde yıllardan beri habercilik yaparak görevini en iyi şekilde yerine getirmekte. Çıkan haberlerin duyarlılığı, Amerika'da yaşayan yetkili organlarca takdir edilmekte.
Zaman zaman da telefon edilerek övgüler alınmakta.

Amerikaliturk olarak yarın yapılacak toplantıdan dolayı TADF ve ATAA derneklerini kutluyoruz. Bu toplantının yüzeysel değil, içte kalmış ve hiç söylenmemiş derin meselelerin faaliyetlerini ön plana çıkararak gerçek nedenlerin araştırılmasını ümid etmekteyiz.

Ökkeş Ağaoğlu - Amerikali Turk
okkesa@gmail.com