Amerikali Turk

Yazarlar

Bahçeli, Sessiz Ama Bir O Kadar Mantıklı Hareket Ediyor!

April 15, 2011 3:28 PM

OKKES AGAOGLUSİYASET dünyası çok değişkendir. Kimin ne kadar, kimin nasıl oy alacağını kimse bilemez. Hele bu oylama, yöresel zeminde ve geçmişe dönük olarak onun üstü olan oylama sıralamaları araştırılıp keşfedildiğinde, sonucu tahmin etmek dahi zordur. O yüzdendir ki araştırma şirketleri tahminlerini bazı yöreleri (baz) aldıkları halde işi şansa bırakmak istemeseler de, iddialı hazırlanarak tahminlerini tutturmaya çalışırlar. Konuya bu açıdan bakıldığında, MHP lideri Bahçeli, dikkatli ve uzun bir yol alabilmenin hesaplarını gayet ince ve derinden yapmaktadır. Diğer parti adaylarının değerlendirilmesi konusunda da ilgi alanının dışında olduğunu vurgulayarak
çekimserliğini vurgulayıp dikkatleri üzerine çekmektedir.

Fakat esas konu olan Türkeş kardeşlerle ilgili soru kendisine yöneltilince, tavrı net ve babacan bir üslupla olmuştur: “Bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Evlatların, babalarının partisini tercih etmelerinde yarar vardır.”

Burada bir kırılganlık olduğunu gözlemlemekteyiz. Bahçeli, önümüzdeki hafta içinde Anadolu Gösteri Merkezi salonunda yöneticiler, etkili ve yetkililer ile adayların biraraya geleceği büyük bir çalışmanın startını verecek. Bunda bir hata olmaması için ve iyi bir çalışma grubuyla siyasette iyi bir yol izlemek için gayret gösteriyor. Bunda da izleyecekleri rotayı belirlemek için harıl harıl mesai yaptıklarını hatırlatıyor. Önem verdiği bir konu da Engin Alan Paşa’nın adaylığı. MHP İstanbul 1. Bölge 1. sırada adaylık yarışı yapacak. İstanbul olduğu kadar diğer illerde de iddialı ve sistematik olarak çalışmak istediğini vurgulayan Bahçeli, yol programını şimdiden belirlemiş
bile.

Programın adı: Dert Otobüsü.

Sloganın adı da: Bir Çift Sözüm Var.

Sloganını otobüsle bütünleştirerek il il dolaşacak olan MHP, halkına anlatacağı projeleriyle partinin siyasi tecrübesini ve izleyeceği politikayı anlatacak. Ayrıca MHP çok geniş yelpazede politikasını güçlendirmeyi amaçlıyor. Bunların arasında twitter ve facebook çerçevesinde sosyal medya paylaşımını oluşturarak büyük bir projeye imzasını atmaya hazırlanıyor. Bu projenin başka bir adı daha var. O da: Gönüllüler Ordusu. Anlaşılan MHP, genel seçime sessiz ve çok mantıklı hareket ederek hazırlanmak istiyor. MHP’nin “Dert Otobüsü” Bahçeli’nin seçimle ilgili esas programını oluşturacak. Bunun dahilinde Türkiye’nin ayak basmadık hiçbir yerini bırakmak istemeyen Bahçeli, bu seçim programının şimdiye kadar olandan daha farklı boyutlarda çalışacağı izlenimini vermiştir.

DERT OTOBÜSÜ”NÜN SİYASETE KATKISI...

“Dert Otobüsü”nün siyasete olan katkısı bayağı yoğun olacak gibi. Bunu, çalışma sisteminden anlamak mümkün. Planlı örneklemelerle detayları anlatan MHP adayı Zühal Topçu, bakın ne diyor: “Bölge milletvekili adayları, parti teşkilat yöneticileri ve genel merkez temsilcilerinin içinde bulunacağı otobüslerimiz her ilde iki-üç gün kalarak vatandaşlarla yüzyüze görüşmeler yaparak sorunlarını dinleyecek. Alınan tüm veriler, merkeze iletilerek analiz edilecek ve çözüm önerileriyle birlikte zaman kaybı yaşanmadan  uygulamaya  geçilecek. Sorunlardan yerinde çözülmesi gerekenler oradaki
teşkilatlarımız aracılığıyla genel merkezin desteği ile çözülecek. Daha genel sorunlar genel merkez politikalarıyla çözüme kavuşturulacak ve Türkiye gündemine taşınacak.”

Burada beklenen esas politika, (seçilecek) MHP’li vekil adaylarının  konuya çok iyi adapte olmaları ve halkla iletişimlerin birebir yaşanması... Tabii seçim gününe kadar MHP böyle bir çalışma uygularsa, hafızalara kazınarak yoluna devam edeceği izlenimi verecektir. Bu da hem MHP’ye farklı bakış açısı oluşturacak, hem de Bahçeli’nin yeni bir stratejiyle iktidar olabilme şansını artıracaktır. Tabii bu, MHP kanadından gelen söylemleri içermektedir.

TWİTTER VE FACEBOOK’TAN 1 MİLYON OY...

Bahçeli, halka ulaşabilme zamanının artık bilgisayar ortamında daha çabuk olacağını düşünerek bu yolda epey kafa yorduğu anlaşılmaktadır. Örneğin, iki sanal ortamda da daha aktif olarak çalışarak gençlere ulaşmayı planlayan Bahçeli, tam 1 milyon gönüllüye ulaşmak istiyor. Bu gönüllü oyu da, MHP’ye bayağı oy patlaması yaptıracak niteliktedir. Tabii bunun yanında da Diyarbakır gezisi önemle sırayı bekleyen illerimizden bir tanesi. Bahçeli’nin Diyarbakır’a çok önem verdiğini biliyoruz çünkü o bölgeden oy alabilmek için savaşım verecek olan MHP’nin oylarının artması için yoğun bir çalışma göstereceği de mutlaktır.

Ancak...

Merkez sağ olarak bölünmüş olan partilerin böylesine bir seçim arifesinde nasıl bir oy patlaması yapacağı henüz belli olmamışken, bütünlük sağlayamamanın acısını çeken partiler ve onlara gönül vermiş partililerin düşüncelerini okumak da çok önemlidir. Bahçeli, bunu yapabilirse, ona göre seçim stratejisini oluşturur ve yürürlüğe koyar. Yok eğer bunlar yapılmazsa, oy patlaması yaşamak hayali düşünceden öteye gitmeyecektir.

AKP’nin kendisini sürekli “idam” cezasının kaldırılmasıyla vurmaya çalıştığını ifade eden Bahçeli, böylesi politik manevralarla MHP’yi yıpratamayacaklarını söylemekte. Evet, artık Bahçeli, çok değişik bir çalışma sistemini uyguluyacağından dolayı, diğer partilerin yaptığı siyaset anlayışını ve propagandalarını lehine çevirebilmeyi mutlaka yapmalıdır. Bunu yaparken de politikanın bütün zeminlerinden yararlanma aşamasını harekete geçirmelidir. Yani karşısındaki hasımlarını geriye düşürerek onlardan önde olmanın gayretini mutlaka göstermelidir.

Zaten bunu “Dert Otobüsü” logosuyla yapacağı düşünüldüğünde, ortaya çok yoğun bir çalışma mesaisi çıkmaktadır. Halkla birebir görüşme koşullarını çok iyi değerlendirecek olan MHP’li adaylar, programa çok iyi adapde olurlarsa bu, onlara çok puan kazandırabilir. Yeter ki kendi politikalarının işlerliğini halka çok iyi anlatabilsinler.

GÖLGE KABİNE ETKİLİ OLUR MU?..

Her zaman muhalefette kalan partilerin düşüncelerinde bir konu daha vardır. O da, “Gölge Kabine” olayıdır. Bütün bakanlıkların yetkilerinin ve görev alanlarının nerelerde ve nasıl olduğunu... Aldıkları kanunlarla ilgili çalışmaların yoğunluğunu... Geciken yasaların nedenini... Kanunların önündeki engelleri... Ve buna benzer birçok siyasi gelişmeleri halka çok iyi anlatabilen parti adayları, sandıktan kendisine epey sürpriz oy alacaktır. Yeter ki kabine olayı ciddi anlamda stratejik bir planlamayla yürütülsün.

Bunun yanında BBP’nin de her evi tek tek gezeceklerini açıklamaları siyasete oldukça renkli dakikalar yaşatacaktır. Konuyla ilgili olarak şu önemli açıklamaları yapan BBP lideri Yalçın Topçu, bakın ne diyor. Aynen aktarıyoruz: “Sesimizi duyurmak için önümüzdeki dönemlerde Alperenlerle sokağa çıkacağız. Ne yazık ki kamuoyu, basın gündemde olan üç parti üzerinde kilitlemişler. Milletin birinci derecede derdi terör iken, işsizlik iken, eğitim iken basınımız, holding partilerin adaylarıyla uğraşıyor. İlgilileri millet adına kınıyorum.”

Konuya nereden bakarsanız bakın, karşınıza çıkan tek şey, genel seçimdir. Halkın bu seçimde çok büyük sürprizler yapacağını düşünmekteyiz. Çünkü bütün otoritelerce de değindiğimiz bu konu, çok hareketli katılımlarla partililere büyük heyecan yaşatacaktır. Bahçeli, yeni strateji programıyla partisine epey oy kazandırma düncesini yinelemiştir. Özellikle “Dert Otobüsü” ve “Bir Çift Sözüm Var” sloganları milletvekili adaylarının çalışmalarıyla daha da renklenecektir. AKP’yi ve CHP’yi geçmek için farklı seçim stratejileri kullanacak olan MHP, sakin ve huzurlu bir tavırla halka yaklaşımlarını çok iyi değerlendirmelidir –Ki, MHP’deki değişimi ve etkileşimi halk anlasın. Yok eğer bunlar yapılmazsa, ortaya çıkacak olan seçim sonuçları, MHP’ye bir öz-eleştiri niteliğinde olacaktır. Tüm etki ve tepkileri değerlendirecek olan MHP, eğer başarılı olursa, “Dert Otobüsü”nün adını seçim sonrası “İktidar Otobüsü”ne çevirmiş olur. Bu da hayal değildir. Yeter ki seçim stratejisi fire vermeden yoluna devam etsin.

 Amerikali Turk - Ökkeş Ağaoğlu
okkesa@gmail.com