Amerikali Turk

Yazarlar

Ladin Öldürüldü Ve Amerika'nın 10 Yıllık Travması Bitti

May 02, 2011 1:05 PM

okkes agaogluAMERİKA 11 Eylül vahşetini yaratan ve dünya terörizminde önemli ismi olan Usame Bin Ladin’i aradı, buldu ve öldürdü. Bu olaydan sonra Obama, başkanlık seçimini bir nebze olsun daha da güçlendirdiğini söylemek yerinde olur.

Amerika, İslamabad yakınlarında öldürülen Ladin’in, dünya genelinde ve özellikle Pakistan’da son derece sıkı bir şekilde aranıyorken, bu kadar merkezi yerleşim yerinde yaşıyor olmasına rağmen
yakalanamayışını da ayrıca soruşturacaklardır kuşkusuz.

Başkan Obama’ya, “Ladin o villaya gelebilir” istihbaratı verilmişti. Daha sonra Eylül ayında Ladin o villaya yerleşiyor ve istihbarat doğrulanmış oluyordu. Bunları açıklayan yine Başkan Obama’nın
kendisiydi. Bu da gösteriyor ki, Ladin dağdaki güvenliğin yeterli olmadığını düşünerek şehirleşme yapısında olan bu villaya gelmiş olabileceği uzmanlarca da ayrıntılı şekilde söyleniyor.

BATI ALEMİ MİSSELEMEYE KARŞI DİKKATLİ OLMALIDIR

Bu aşamadan sonra Batı’ya karşı türlü şekillerde terörizm saldırıları olabilir. Batı bu konuda son günlerde sürekli operasyonlar yaparak bu tehlikeli boyutu durdurmaya çalışıyordu. Daha doğrusu terörizmin her türlüsü vahşettir. Terör uzmanlarının açıkladıklarına göre, El Kaide örgütü bağımsız bir şekilde eylemler yaparak tehlikeli boyutlara ulaşabilir uyarıları yapmakta.

Ama Ortadoğu programına bakıldığında Amerika’nın hatalarının çok olduğunu söyleyebiliriz.

Nasıl mı?

Irak’ı İran’a karşı savaşmasına ön ayak olan başta Amerika olmak üzere Batı alemiydi. Aynı şekilde Libya lideri Kaddafi de Batı aleminin gözdesi değil miydi? Fransalı Sarkozy, sarayında Kaddafi’yi ağırlarken sırtını sıvazlayarak yakınlık göstermiyor muydu?

AMERİKA’NIN YARATTIĞI TERÖR

Amerika, “Dünya terörizminin en kötüsü El Kaide’dir” görüşünü yıllarca savunarak Ladin’i 10 yıl kovalamıştı. Sonunda kıstırdı ve öldürdü. Ama bu canavarı yaratan yine Amerika değil miydi?

Rusya’nın dünya yapılanmasına karşı Ladin’i yaratan Amerika, uluslararası terörde, bu kadar çok büyüyeceğini ve kendisine de eylem yaparak 11 Eylül’ü yaratacağını bilebir miydi?

Yarattığı Ladin uluslararası terörde sembol olunca bunun zararlarının yine kendisini vuracağını düşünerek Ortadoğu’da ve dünyada Ladin’i amansız bir takibe aldı. 10 yıl süren takipten sonra sonuca ulaşıldı. Ancak Ladin’in ölümüyle El Kaide örgütü daha da hırçınlaşarak dünya genelinde eylemler yapabilir. Özellikle Amerika’nın önemli siyasi noktalarına ve askeri noktalarına... Çünkü El Kaide, merkezi bir emirle hareket etmemekte. Daha çok bireysel ve özgür hareket edebilme yapısına sahip olan bu cani örgüt, bireysel teröre intikam adı altında başlayabilir. Çok dikkatli olmak lazım.

ORTADOĞU’DA TERÖR NE ZAMAN BİTER?..

Herkesin de bildiği gibi, Ortadoğu’da terör olayları İsrail’in zavallı Filistin halkına saldırılarıyla daha da hırçınlaşmıştı. Bunun nedeni, İsrail’in haksız ve bir o kadar da askeri gücüyle sivil Filistin devletine saldırışı olmuştur. Ama ne zaman ki Birleşmiş Milletler’in İsrail için aldığı kınama ve yaptırım kararı gündeme alındığında, hemen Amerika bu konuda çekimser davranarak İsrail’i kurtarıyordu. Sonuç olarak da İsrail vahşetini ön planda tutan İslam alemi de, Amerika’nın Ortadoğu’da duruşuna itici olarak bakmış ve sonuç olarak da sevilmeyen bir ülke konumuna sokulmuştur.

Fakat bugün, Ladin’in öldürülüşünden sonra İslam aleminin sempatisini kazanacak olan Amerika (özellikle Obama), yeni bir Ortadoğu politikasını gündemine almalıdır. Eğer almazsa Ortadoğu’da saldırıyı körükleyen ülke konumundan hiçbir zaman indirilmeyecektir.

LADİN’İN ÖLDÜRÜLMESİ KÜRESEL OLAYDIR...

Ladin, dünya terörizminin önde gelen örgüt lideriydi. Ladin’in ölümünden sonra Obama’nın duruşu İslam alemi için çok önemlidir. Çünkü, “Biz teröre karşıyız. Her zaman bu tür olayların sorumlularını
cezalandırırız” dediği halde Ladin’in öldürülmesinden sonra Afganistan’daki, Pakistan’daki, Irak’taki ve diğer ülkelerdeki askeri operasyonlarına son vermezse, bu çok yanlış olur.

Neden mi?

Ladin’i bahane ederek bu ülkelere operasyonlar düzenlemesi ve sonuçta da öldürmesinden sonra geri çekilmemesi, kafalarda başka soru işaretlerine neden olur –Ki, bugüne kadar gösterilen terör siyaseti
çeşitli askeri operasyonları da bu bölgelerde beraberinde getirmişti.

TÜRKİYE’NİN DURUŞU HEP İSABETLİ OLMUŞTUR...

Türkiye, “Terörizme karşı işbirliğiyle haeket edilerek savaşılmalıdır” dediğinde, Batı aleminin pis pis sırıtarak Ankara’yı hep yalnız bıraktığını unutmayalım. Terör olaylarında Avrupa hep bizi yalnız
bırakmıştır. Terörün odak noktasının Avrupa olduğunu, teröristlerin caniliklerini yaptıktan sonra Avrupa’ya kaçarak sığındıklarını her zaman açıklayan Türkiye, bir türlü bu konuda gerekli desteği Batı’dan alamamıştır. Fakat şu da bir gerçek ki, Avrupa da terörü gucağında beslerken bir gün gelip kendilerini vuracağından da şüphe etmesin. Çünkü terörün dini - imanı - manevi değeri yoktur. Terörden beslenen ülkeler, mutlaka bir gün terörle yüz yüze gelecekler ve sonunda da yarattıkları canavarla savaşacaklardır. –Amerika’nın Ladin’i yarattığı gibi...

Ya teröre harcanan paraya ne demeli?..

Amerika’ya 10 yıldır travma yaşatan Ladin yüzünden askeri operasyonlar düzenlemesi oldukça yüksek meblağlara neden olmuştur. Bu paranın 650 milyar dolar civarında olduğu söyleniyor. Kriz yüzünden ekonomisi bunalım geçiren Amerika, sonunda Ladin’i öldürmüştür ama artık bu ülkelerden geri çekilmelidir. Çünkü bütün İslam alemini haksız yere terörist ilan eder gibi sürekli bu ülkelerde bulunması da Ortadoğu’yu çok rahatsız etmiştir.

Ancak Pakistan halkının Ladin’e olan sempatisini de ön planda tutarsak, Obama yönetiminin bu ülkeye herhangi bir gizli yaptırım yapıp yapmayacağı merak konusudur.

AMERİKALILARIN HAKLI BAYRAMI

11 Eylül terörünü yaratan Ladin’in ölümü Amerika’da bir bayram havasında kutlanmıştır. Bunun nedeni, binlerce insanın terörizme alet edilmesinden sonra Ladin’in öldürülüşünün resmidir. Artık bu mutluluk resmini daha uzun vadeye yaymak için Obama yönetiminin derhal stratejik yeni bir yapılanma hareketine geçmesi çok önemlidir. Eğer  İslam alemi ülkelerinde bulunan Amerikan askerlerinin operasyonları İsrail’e karşı da yapıcı planlamalarla ön aşamada tutulursa, işte o zaman Washington ölümsüzleşen bir ülke olarak her zaman yerini koruyacaktır.

Ayrıca...

Bütün terör örgütlerinin ellerindeki silahların ve diğer teçhizatların markaları Amerikan malıdır. Bu nasıl oluyor da hem teröre karşı savaş yapan ve hem de dünya genelinde kendisine savaş açan terör
örgütlerinde bulunan silahlar Amerikan malı oluyor? Bir defa Amerika (ve özellikle Obama yönetimi) bu konuda kendini soruşturmalıdır. Özeleştiri yaparak dünya genelinde yeni bir çığır açmalıdır.

Bu gerçeklerden yola çıkarak şunu da vurgulamak istiyoruz: Ladin, dünya teröründe bir sembol olmuş ise, bunun sebebi Amerika’dır. Dünya siyasetinde İsrail terörüne de destek vererek acı günler yaşanmasına katkıda bulunan yine Amerika’dır. Onun için Obama, artık yanlış bir Amerikan politikasını dünyada ve Ortadoğu’da değiştirip, yeni bir Beyaz Saray stratejisine yönelmesi gerekiyor.

Ökkeş Ağaoğlu - Amerikali Turk
okkesa@gmail.com