Amerikali Turk

Yazarlar

Obama: Ladin Öldü. Halk: Hani Ölüsü Nerede? Obama: Denizin Dibinde

May 06, 2011 1:00 PM

okkes agaogluAMERİKA’nın Usame Bin Ladin operasyonu terör adına “Olumlu”
karşılanırken, “Resimler neden gösterilmiyor? Neden böyle
davranılıyor?” gibi soruyla da “Olumsuz” olarak algılanıyor.

Bunda da haksız değiller hani. Düşünebiliyor musunuz, dünyanın en büyük ve en azılı teröristinin 10 sene peşinden koşan süper güç
Amerika, Ladin’i Pakistan’da bir evde kıstırıyor, öldürüyor ama sanki orada yokmuş muamelesi hissettiriyor bizlere.

Böyle şey olur mu?

Bir defa bu olayın arkasından Ortadoğu’da bir şeyler olacakmış gibi bir koku hissediyoruz adeta.

Neden mi?

Obama diyor ki: “Ladin öldü.”

Halk diyor ki: “Hani, ölüsü nerede?.”

Obama diyor ki: “Denizin dibinde.”

Halk diyor ki: “Resimleri yayınla da inanalım.”

Obama diyor ki: “Resimler yayınlanmayacak.”

Şimdi bu ifadelerin peşisıra gelecek olan oyunlar insanın aklına tek tek düşmeye başlıyor. Mesela Pakistan halkı Ladin’e destek çıkıyor ve sempati duyuyordu. Obama ise, Ladin’in yakalanışından ve öldürülmesinden dolayı Pakistanlı yetkililere teşekkür ediyordu. Ama bir yandan da, “Ladin, Pakistanlı askeri karakolun ve görevlilerin gözleri önünde cirit atıyor ve aynı bölgede 6 sene o evde kalıyor. Hem de birfiil. Peki nasıl oluyor da Pakistanlı yetkililer Ladin’in varlığından haberdar olmuyor?” düşüncesi ve şüphesi de Amerikalı’yı için için yiyordu.

Şimdi kim diyebilir ki, “Pakistan, Amerika için bölgede iyi çalıştı?” diye...

Bize sorarsanız kimse diyemez. Diyemediği gibi, Ladin’in yakalanışdan sonra meydana gelecek (ilerde göreceğiz) siyasi gelişmelerde Ortadoğu’da bazı durumlara gebe kalacak. Bunu şimdiden söylemek çok mümkün. Ama nedense bir türlü Ladin’in ölüsünü göstermeyen Amerika, Obama güdümünde hareket ederek dünya siyasetine yeni bir boyut kazandırma cinliğine gitmektedir.

Nasıl mı?

Bölgenin İsrail ile olan ilişkilerinde yeni boyutlar kazanması için
yeni bir siyasi çalışmaya girişilecek. Bunun yanında İsrail ile olan
ilişkilerde Türkiye’nin duruşu da Obama yönetimini oldukça üzmekte olduğundan, bu konu için de yeni bir strateji izleyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Mesela Ortadoğu’nun gelişmesinde yeni boyutlar oluşması durumunda Türkiye’nin Osmanlı edasıyla vaziyete hakim olma görünümü, Amerika için çok büyük bir tehdit olarak algılanıyor. Beyaz Saray ne kadar “Türkiye Ortadoğu’ya örnektir. Avrupa Birliği’ne de girmesi gereken bir Müslüman ülkedir” dese de, bunların hepsinin birer görüntü olmasından öteye gitmez.

Neden mi?

Eğer Türkiye için Avrupa Birliği ayağını güçlendirme adına bir şeyler yapmak istiyorsa Obama, hemen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Amerikan yolcu uçaklarını indirsin. KKTC seferleri başlatsın da görelim bakalım. Eğer bunları yaparsa –Ki rahatlıkla yapar– o zaman bakın KKTC nasıl ambargoyu delip dünyada ticarete atılıyor, bir görün.

Ama Amerika bunu yapmak istemez. Amerika’nın bütün hedefi, dünya ülkelerinin önünde el-pençe durması ve Amerikan dolarının esiri olarak kendisine borçlanması. Ve ardından da IMF’ye borçlanma politikasıyla iç politikada denge olsun dümeniyle iç meselelere parmak sokulması. Böylelikle Amerika’nın burnunun her tarafa sokulmuş olması...

Türkiye için de, “50 yıllık müttefikimiz” açıklaması, sadece bir
söylemden öteye gitmeyen kelimedir. Aslında bunun zemininde
“Karşılıklı çıkarlar” ve “Karşılıklı menfaatler” zincirinden oluşan
siyasi bloklardır. Ama gelin görün ki Türkiye hep üstüne düşeni
yaptığı halde Amerika bir türlü vazifesini yapmamıştır.
Tıpkı bugün Ladin olayında yaptığı gibi.

Yani Ladin için bir dönem “Ölmedi” diyerek Pakistan’ın başına dert
olması için hayali siyasi oyunlar da yapmak isteyebilir Amerika...
Veya gerçekten Ladin ölmediyse (resimleri yayınlanmadığı sürece böyle düşünülecektir) hayaliyle Pakistan üzerinde siyasi oyunlar
oynanabilir...

Nasıl mı?

Libya üzerinde oynanması gereken bir oyun gündeme sokulabilir ve akabinde Pakistan’daki Amerikan güçlerinin de bu bölgeye kaydırılması için yeni gerekçeler ortaya atılabilir. Ve sonra da Pakistan’dan çekilir.

Fakat asıl soru şimdi şu olmalıdır: “Amerika neden Ladin gibi bir
teröristi sağ ele geçirmek istemedi?”

İşte asıl “soru olarak” bu konu üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor. Bu düşünüldüğünde bizim aklımıza gelen ilk şeyin Ortadoğu üzerinde oynanacak yeni bir oyun senaryolarının olduğudur.

Bu senaryo kim tarafından oynanacak?

Bize sorarsanız, Ortadoğu ülkeleri tarafından. Yani bugünlerde bu
coğrafyada “Demokrasi” seslerinin yükseldiği şu aşamada, eğer ki
olumsuz bir gelişme olursa ve isyancılara “Kesin ölmeli” gözüyle
bakılarak insanların gözü korkutulursa... Ve işlerin, sultanlar gibi
yaşayan cin gibi yöneticilerin lehine dönerse... İşte o zaman Ladin ve onun gibi azılı teröristlerin, masum halkın kaderlerini sonsuza dek ezilmesi anlamında hissettirecek eylemler yapmayacağı ne malumdur?..

Bu da, hem NATO’nun ve hem de Birleşmiş Milletler’in elini oldukça zayıflatacak ve büyük maliyetlere sebep olacak bir siyasete sahne olacaktır. Bunları yaşamayı düşünmek bile istemeyen Amerika, yapacağı şeyi şu anda çok iyi algılamış olacak ki yeni bir Afganistan kararıyla Ladin olayını birleştirerek aynı potada siyaset sarmalına sararak eritme aşamasına girmiştir.

Şu aşamada Afganistan’da verilen savaşın anlamsızlaştığını çok iyi
bilen Pentagon, Obama yönetimine bu konuyu tekrar düşünmesi aşamasına girmesi için yeni stratejik planları mutlaka sunmuştur.

Yeni stratejide Afganistan’ın yeri neydi?

Tabii ki geri çekilmekti. Amerikan halkının, “Askerimizin
Afganistan’da ne işi var artık?” gibisinden soruyu ciddi bir şekilde
düşünmeye başlamış olacak ki... Amerikan askerlerinin artık o bölgeden geri çekilmesinin zorunlu hale geldiğini ciddi ciddi düşünmektedirler.

İşte bununla birlikte Ladin’i öldürme politikasıyla, Ortadoğu için
yeni bir askeri operasyonların düşünüldüğü anlamını çıkarmayı da
mümkün kılıyor.

BUSH’A RAĞMEN OBAMA STRATEJİSİ...

Eski Başkan Bush yönetiminin Saddam’ı canlı olarak idam etmesinden sonra ikinci kez başkan seçilmesi ardından... Obama neden böyle bir şey yapmadı?..

Eğer ki ikinci kez başkan olmak istiyorsa –Ki Obama bunun için
çırpınıyor– neden Ladin’in öldürülmesini de dünya medyasına ve
kamuoyuna yayınlatmadı?..

İşte ciddi olarak dünya politikası değil, sadece ve sadece Ortadoğu politikasının Ladin olayından sonra şekillenmesi gerekeceğine inanılması gerekiyor. Kimbilir belki de ölüm resminin
gösterilmemesiyle birlikte El Kaide örgütünün çözülmesini beklemek... El Kaide’nin ikinci adamının hükümranlığına gölge düşürerek bir taşla iki kuş vurmak... Amerikan halkına belki de başka sürprizler yaşatmak adına yeni operasyonlar düzenlemek de olabilir.

Ama ne olursa olsun Amerika, Afganistan’dan, Pakistan’dan ve bazı bölge ülkelerinden çekilerek yeni stratejiler yaratmak istiyor. Bu, gün gibi ortadayken Ladin resmini göstermemesi de aslında bu gibi durumlarla ilişkilendirilebilir pekala.

Bush, farklı askeri güç politikasıyla hem seçimi, hem Amerika’yı ve
hem de dünya ülkelerini etkisi altına alıp hayallerini süslemek
isterken... Obama, savaş dışında bir şeyler yapamamanın üzüntüsüyle yola çıkarak azılı teröristi öldürmenin, bir ülkeye yapılacak ambargodan daha hayırlı olduğunu düşündüğünü... Bunun getirisinin ise halkına yönelik güzel bir hizmet olduğunu... Ladin’in ölümünün bu zamanlamayla eşleştirilerek farklı anlamlar kazandırmayı sabit kılmayı... Amerikan hayalini de bütün dünyaya aşılamak istemesi de doğal karşılanıyordur kuşkusuz.

Ama Obama, “Acaba Ladin’in ölüm resimlerini yayınlarsak ne olur?
Yayınlamazsak ne olur?” sorusuyla dünyayı ve kendi halkını nasıl
şekillendireceği merak konusuyken... Asıl merak, dünya kamuoyunda şu şekilde yorumlanmıyor mu: “Amerika Ladin’in resimlerini yayınlamıyor. Yoksa Ladin ölmedi mi?”

Bütün bu soruların cevabı Ladin resminin yayınlanmasına bağlı.

Ökkeş Ağaoğlu - Amerikali Turk
okkesa@gmail.com