Amerikali Turk

Yazarlar

Atatürk Cumhuriyet’ine Karşı Gelenler Şimdi Ortadoğu’ya Gitsin!..

(1 votes, average 4 from 5)
July 25, 2012 7:12 PM

BÜYÜK önder Atatürk, bundan yıllar önce Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmasaydı... Laiklik ilkelerini benimsetmeseydi... Halkına özgür irade gücünü tattırmasaydı... Demokrasinin nimetlerinden nasıl faydalanılacağını göstermeseydi... Bugün Türkiye nerede olurdu?

Tabii ki 3. Dünya ülkelerinin de gerisinde, gericiliğe giden büyük bir hızla yoluna devam ederdi. Ama yoluna devam ettirenler (tıpkı bugün de olduğu gibi) Batılı güçlerin ayak oyunlarına takılırdı. Yani Türkiye’yi (O zaman adı Türkiye olur muydu, bilinmez) kendi planları çerçevesinde vurdulu - kırdılı bir ülke haline getirirlerdi ve işin içinden çıkarlardı. 
Atatürk bütün bu tehlikelerin farkındaydı ve halkını padişahların cellatlarının elinden kurtararak Milli Mücadele yıllarını da yaşayarak Türkiye’yi özgürlüğüne kavuşturdu.

Kolay değil. Bir ülkenin bağımsızlığını kazanması gerçekten de kolay olmuyor. Çanakkale’de ve bütün bağımsızlık savaşlarında az şehit vermedik. İstila güçleri o gün nasıl üstümüze geldilerse... Bugün de çeşitli bahaneler yaratarak Türkiye’yi bölmeye çalışmak isteyen dış devletler mutlaka üstümüze gelecekler...

Ama ne olursa olsun, bunu başaramazlar. Çünkü bu ülkenin insanı vatanını ve milletini gerçekten seven bir yapıya sahiptir. 

Ayrıca hangi ülkenin çekirdek ailesi Türkler gibi düşünebilir ki?..

– “Düşünemediği ve yaşayamadığı konu nedir?” diye sorulacak olunursa, cevabı basittir:

– “Türkiye sınırlarını güvenle korumak için gözünü kırpmadan canını vermekte. Bilindiği gibi şehit ailesi ne diyor: Bir oğlum olsa yine askere gönderirim. Vatan sağolsun.”
Bunu hangi ülkenin anne - babası  söyler?..

İddia ediyoruz, hiç birisi söylemez.

Hatta söyleyemez bile. Ama gelin görün ki bu gül gibi vatanı bize hediye eden Atatürk, Türkiye’yi Türk milletine öyle sevdirmiştir ki... Vatan denince tüm ulusun memleket aşkını zirveye çıkarmaktadır. Bu kıskanılacak sevgiyi ve aşkı çok iyi bilen dış güçler, elbette Atatürk’ü sevmezler... Ama yeri gelince de Türkiye’ye şirin gözükmek için O’nu övmekten de geri kalmazlar.

Fakat ne olursa olsun Atatürk, Amerika’da bundan 89 sene önce yayınlanan (24 Mart 1923) Time’a kapak olduğunda bakın tarihçi Arnold J. Doynbee’nin Atatürk hakkında görüşünü makale olarak nasıl yazmış: “Mustafa Kemal Paşa hiç şüphesiz çağdaş tarihin büyük şahsiyetlerinden biridir. Bir Türk’ün Anadolu’da kendi efendisi olabileceğini şahsen sergileyerek ispatlamıştır.”

Bu düşünce ve bu ifade 89 sene önce söyleniyor. İşte bugün Atatürk’ü sevmeyenlere “Niye sevmiyorsun?” denilemediği gibi... Sevmeyenlere, “Atatürk Türkiye’yi huzur içinde bizlere bıraktı” diyebiliyoruz ama...

ATATÜRK’TEN RAHATSIZ OLANLAR BUGÜN SURİYE’DEN VE İRAN’DAN MEMNUN MU?..

Bugün Ortadoğu’da kan gövdeyi götürüyor. Bu kez de Kuzey Irak yavaş yavaş karışıyor. Bunun sebebinde sadece Suriye’deki istikrarsızlık ve Baas devleti yapısının durumundan kaynaklanmadığını söyleyebiliriz. Çünkü bu devlet yapısının benzerliği tüm Ortadoğu ülkelerinde yaşanmakta.

O halde gerçek belirsizlik ve gizlilik nereden ortaya çıktı da Arap alemi böylesine karışır hale geldi?..

Bu sorunun cevabı, Osmanlı’ya kadar dayanır. Ve Osmanlı’nın dağılmasına yakın Batı güçlerinin Ortadoğu’da cirit atmasına kadar da uzanır. Ama ne olursa olsun, Osmanlı kendini toparlayarak Atatürk’ün getirdiği laiklik kavramlarını... Demokrasinin güzelliklerini... Cumhuriyet ilkelerinin Anayasal düzenlemelerini... Halkına yaşatabilseydi, o tarihlerde Arap alemi haliyle bizden etkilenerek bugünkü sıkıntıları çekmeden geçiş dönemini yaşayabileceklerdi.

Ama olmadı.

Batı alemi buluşlarla... Kendini sanayileşmeye yönlendirmelerle yeni bir dünya kurmalarının karşısında “Padişahım çok yaşa” kavramı oldukça gelişmemiş bir toplumu yansıttığından dolayı, Osmanlı’da çöküş devri başlamıştı (başatılmıştı) bile.

Ama gelin görün ki Atatürk buna asla müsaade etmedi ve “Önce vatan - millet” ilkesini Samsun’a giderek kanıtladı ve akabinde de Milli Mücadeleli geçen epey uzun ve zahmetli yıllarla savaşarak bugünkü Türkiye’nin temel taşlarını tek tek koydu.

Bugün “Atatürk’ü sevmiyorum” diyenler, yine bugünkü İran, Irak, Yemen, Tunus, Mısır ve Suriye’ye bakarak kendilerini düşüncelerin ve derin Baas rejiminin yapısının süzgecinden geçirmelidirler.

Arap alemi Atatürk’ü asla sevmez.

Neden?..

Osmanlı’yı yıktı diye mi?..

Hayır.

O halde neden?..

Arap alemi rahat ettiği Osmanlı’yı zaten sevmezdi. Onların Atatürk’ü sevmemesinin sebebi, krallık rejimlerinin bitmemesi için verilen savaşlardı. Bugün bile Suudi Arabistan halkı, birkaç krallık ailesine çalışıyor. Kimse onlara “Yanlış yapıyorsun” diyemiyor.

Asla diyemez. Derse ya ömür boyu hapis... Ya da, “Krallık hanedanlığına karşı gelmek” suçundan terörist muamelesi görür.

Ayrıca, bugün görsel ve yazılı basında çıkan Suudi krallarına yönelik haberleri görüyor ve okuyoruz. Bir dişinin rahatsızlığından dolayı birkaç uçakla İngiltere’ye giderek doktora görünmesi hangi İslam anlayışına ve hangi vicdana sığar?..

Bugün halâ “Padişahım çok yaşa” diye özlemle sokaklara çıkarak isteklerini vurgulayanlar, Baas’ın padişahlık rejimiyle krallıklarını ilan edenlerin ülkelerinin ne hallere geldiğini görmelidirler.

ATATÜRK CUMHURİYETİ’NE SAHİP ÇIKALIM, YAPILAN ONCA EMEKLERİ UNUTMAYLIM...

İslam dünyası “Batı’nın anayasası”nı ve “Batı’nın insan hakları”nı Türkiye’de kurdu diye Atatürk’ü sevmezler. Ama İslam oldukları halde hepsi Batılı ülkelere büyük sempatiyle bakarlar. Daha doğrusu, hiçbir İslam ülkesi birbirini sevmez. Siz bakmayın İslam anlayışımızın gereği olarak aynı kitaba ve aynı Allah’a inandığımıza...

Örnek vermek gerekirse, rahmetli Ecevit, Kıbrıs Harekâtı’nı yaptıktan sonra Kuzey Kıbrıs’ı Yunan’ın eziyetinden kurtarmıştı. Ama işin enteresan tarafı, Kıbrıs’ı hiçbir Arap ülkesi diplomatik olarak tanımadı. Bugün halâ da tanımıyor.

Şimdi ortaya çıkıp da, Türkiye İslam anlayışından çıkıyor düşüncesiyle Atatürk’ü suçlamak isteyenler... Acaba bugünkü Ortadoğu’nun demokratik olmayan inatlarından dolayı ülkelerini ne hale getirdiklerini gördüğümüz Arap liderler için ne düşünüyorlar?..

Hemen ortaya çıkıp da, “Batı emperyalizmi devreye girdi” diyerek sadece Batı’yı mı suçlamak gerekir?..

Yoksa, “ülkeleri” için, “gelecekleri” için, “halkı” için, çeşitli “kirli oyunlar” oynayanların kirli emellerine “alet olmamak” için Atatürk gibi cumhuriyet ilkeleriyle halkını  özgürlük zırhına bürümek için aydınların hareket etmesi mi gerekir?..

Kim ne derse desin, Atatürk Türkiye’si bugün O’nun sayesinde rahat nefes almakta... Rahat yaşamakta... Rahat karar vermekte... Ve rahat rahat seçimlere giderek özgür düşüncelerini sandığa yansıtmakta.

Bunu yapamayan Ortadoğu alemi, Atatürk’e düşman olacağına... İlk başta kendi halkının ne istediğini ve nelere ihtiyacını olduğunu düşünmelidir. Bugünkü başarısızlıklarının nedenini, geçmişlerindeki adaletsiz yasalarında aramaları gerekir.

“Ben adilim” diyen İranlı mollalar ise, her Türkiye ziyaretinde Anıtkabir’e uğramazlar. Çünkü özgürlük ve cumhuriyet ilkelerinin varlığından rahatsız olmaktadırlar. Daha doğrusu, Atatürk öldü ama O’nun kurduğu Cumhuriyet, bugün halâ Baas rejimiyle kendini kral ilan edenlerle savaşıyor. Onun için Atatürk ilke ve inkılaplarına dört elle sarılalım. 


Ökkeş Ağaoğlu - Amerikali Turk