Amerikali Turk

Yazarlar

O Kaleye Değil Bu Kaleye

(1 votes, average 5 from 5)
August 22, 2013 2:43 PM

Geçen Nisan ayında üçbuçuk yaşındaki oğlumu futbol yazdırdık. O yaştaki çocuklara öğretilen ilk şey hangi kaleye hücum etmeleri gerektiği.


Çünkü o yaşta bir çocuk daha rekabet nedir, hücum nedir, savunma nedir bilmiyor. Tek yaptıkları top nereye giderse onlar da oraya.
Bazen bir bakıyorsunuz bir tanesi topu almış kendi kalesine doğru koşuyor, bir tanesi topu bırakmış yerden çiçek topluyor, bir tanesi çimlere takılıp düşüyor.


Zaten daha pas kavramı olmadığı için hiçbirinden pas yapmasını bekleyemezsiniz.

 

İnanın dünkü Arsenal maçını seyrederken sanki oğlumun oynadığı 5 yaş altı maçını seyreder gibi oldum.

 

Meireles her aldığı topu ya yana ya da geriye verdi. Pas verdikten sonra 3-5 saniye yalancı koşu yaptı, ondan sonra yerden çiçek toplamaya devam etti.

 

Bekir’in attığı her pas hatalıydı, o yüzden ikinci yarıda çıkarıldı ama yerine kurtarıcı olarak giren Gökhan böyle bir maça hazır mıydı? Ayağının altından 3 tane top kaçırdı.


Bekir’in kanımca özel hayatında bazı sorunları var. Oynadığı son iki maçta sınırlı harekeleriyle dikkat çekmişti. Dün de daha ikinci dakikada Arsenal forvetleriyle kafa tokuşturuyordu.

 

Emre ikinci yarıda yorgunluktan çimlere takılıp düşmeye başladı.

 

İlerde Webo Sow ikilisi 3 tane arka arkaya pas yapamadılar. Kuyt koşuyor ama yaratıcı hiçbir hareketi yok.

Kadlec’in ilk golde yanından geçen Arsenal futbolcusuna adeta bir matador havasında kırmızı pelerin sallamadığı kaldı.

Volkan’ın mimikleri ve vücut dili, bu maça psikolojik olarak hiç hazırlanmadığının bir işaretiydi. Bitse de gitsek havasındaydı.

Emenike ve Alper’in neden ilk 11’de başlamadığını Ersun Yanal’ın açıklaması boynunun borcu.

 

Hakem için söylenecek pek bir şey yok. Maçtan önce kendilerine Saracoğlu hakkında anlatılanlar hakem ekibini bu maça daha çok konsantre olmaya zorlamıştır.


Ancak onlar hayatlarının en kolay Şampiyonlar Ligi maçını, bir hakem için maç yönetmesi en zor olan stadlardan birinde elini kolunu sallaya sallaya yönettikleri için eminim çok şaşırmışlardır.