Amerikali Turk

Yazarlar

Eşim ve Çocuklarım

March 04, 2010 1:13 AM

Rumuz: Erhan - Eşim ve Çocuklarım

Merhabalar,

İkinci eşimden, 6 ve 5 yaşında - ilk eşimden 21 yaşında toplam 3 çocugum var. Eşimle 11 yıldır evliydik. 2 ay önce borçlarımızdan dolayı eve bankacılar geldi. 

Eşim evi boşaltarak, benim giyim eşyalarımı bırakarak.. annesine gitmiş. Eşim 40 yaşında, bense 58 yaşındayım. Eşim boşanmak istiyor..anneside... Ben ise bir evliliğin bu kadar kolay dağılmaması gerektiğini düşünüyorum. Kızım daha 6 yaşında ve en ona , o da bana aşık. Küçük oğlum ise daha 5 yaşında ..beni çok özlemiş..bende onu..20 gündür göremiyorum..annesinde kaldığı için..anneleri telefon ile görüştürmüyor.

Eşim çalışmıyor.. bende 3 ay oldu işten ayrılalı..yeni iş arıyorum.. Boşanmayı kabul etmek istemiyorum. Diğer taraftan..ben ne dersem eşim artık opmuş... dolu dizgin gidiyor..Sevgisi kalmamış... hurriyetine kavuşmuş gibi yaşıyor gönlünce...

Lütfen ne tavsiye edersiniz...

Sevgili Erhan,

Eşinin bu şekilde birden evi terk etmesi, mutlaka eskiye dair duygusal birikimlerden dolayıdir.Özellikle de maddi sorunlar,evlilikleri çok derinden baltalayan etkenlerden biri. Tabiki evlilikler çabuk bitmemeli. Bunu söylemek çok kolaydır ama önemli olan, bitmemesi için yeterli özveriyi gösterebilmektir.

Eminim iki tarafında haklı olduğu durumlar söz konusudur ama eşin için bittiyse bazı şeyler ve kararlıysa bu evliliği noktalamaya,bence sende oturup adil bir şekilde kendini sorgulamalısın. Eşin, sen ve çocuklar bu evlilikten en az zararla nasıl çıkarsınız onu düşünmelisin.

Eşinin çocuklarını göstermemesi, büyük bir haksızlık aranızda bir sorun varsa, bunu iki olgun insan gibi, çocukları karıştırmadan halletmeniz gerekir çünkü ilişkilerde çocukları kullanmak yada çocukları diğer tarafa karşı kışkırtmak veya onları büyüklerin ilişkilerindeki hatalara alet etmek çok büyük haksızlık.
 
Bazı insanlar, çocuklar için evliliği yürütmek isterler ama okadar kötü bir evlilik yaşarlarkı, ayrı olmaları, çocukların evde olup kavgalarını görmesinden ve huzursuz olmalarından çok daha iyidir.

Bazen gerçekleri KABULLENMEK en büyük olgunluktur. Hem senin bazı şeylerin farkında olduğunu hemde gerçekten birşeyleri değiştirmeye hazır olduğunu gösterir.

Bitecekse bile en azından hem esinle aranızda büyük uçurumlar olmamış olur , hem de çocukları tekrar görebilirsin.. Çocukları en çok üzen nokta, anne ve babalarını mutsuz görmektir, sizin bu ayrılığı kabullenip, birbirinizi daha fazla kırmadan hayatınıza devam ettiğinizi görürlerse, onlarada huzur vermiş olursunuz. 

Umarım hepiniz için de en doğru kararları alırsınız.

Sevgiyle kal

Tüzün Ablan .....
tuzun@amerikaliturk.com