Amerikali Turk

Yazarlar

H2B geçici çalışma vizesi

March 04, 2010 1:13 AM

Rumuz: Ahmet - H2B geçici çalışma vizesi

Merhaba Tüzün Abla,
 
Nasılsınız? Vakit ayırıp yazdıklarımı okursanız çok sevinirim.

Amerikaya H2B vizesi ile giriş yaptım (geçici çalışma vizesi). Her altı ayda bir uzatılması gereken bir vize. 4 sezon sorunsuz olarak uzattım. Bu sezon uzatmak için başvurduğum firma dolandırıcı çıktı, 4 aydır oyalıyor abimde burdaydı baktı bir şey çıkmayacak Türkiye ye geri dondu. Ben hala uğraşıyorum mahkeme, polis, göçmen ofisi hepsini başvurdum hiç bir şey çıkmadı. Elde avuçta parada kalmadı çalışamıyorumda. En son çare Amerikan vatandaşı biri ile evlenmek galiba, ne biliyim bu konuda bir yardımınız dokunurmu? Herhangi bir tavsiye en azından.

Teşekkürler.

Sevgili Ahmet,

Anladığım kadarıyla, zaten yapılması gereken legal her yola başvurmuşsun. Çokta detay vermemişsin ve mesleğin ne bilmiyorum ama kendi alanında bir iş bulursan, bulduğun ve çalışacağın bu firma sana zaten sponsor olacaktır yada Türkiye'ye geçerli bir dönmeme sebebi sunarsan da bazen vizeni uzatmayı kabul edebiliyorlar ama unutma bunların hiçbirinin garantisi yok.

Mümkün olduğunca kurallara uymanı tavsiye ederim,çünkü konsolosluğun evraklarda ilk aradığı şey , kurallara uyulup uyulmadığıdir. Bu nedenle güvenilirlik oldukça önemli. Eğer mümkünse, iyi bir avukat bul ve bu hassas konuyu hiç zedelemeden netleştirmeye çalış. Bazen şanslar elimize bir kez geçiyor,bunu en iyi şekilde değerlendirmeni tavsiye ederim. Bazı detayları buradan açıklayamıyorum,üzgünüm.

Manhattan`da birçok Türk derneğimiz var onlara katılmanı öneririm, mutlaka seninle aynı konumu paylaşan birileri olmuştur ve sana bu konuda her türlü desteği vereceklerdir bunu mutlaka yapmanı öneririm.

En doğru kararları almanı umud ediyorum