Amerikali Turk

Yazarlar

Kayınvalidem hayatımı ve evliliğimi mahvetti

March 04, 2010 1:13 AM

Rumuz: Çile - Kayınvalidem hayatımı ve evliliğimi mahvetti

Sevgili Tüzün Abla,

Ben 34 yaşında  3 çocuk annesi bir bayanım. Eşim çok anakuzusu bir insan ve kayınvalidem de çok kötü niyetli bir kadın. Yıllardır bana eziyet ediyor ve eşim buna hiç karşı çıkmıyor. 3 çocuğum olduğu için onlarada kıyamıyorum ama daha fazla dayanamıyorum.

Yaptığım hiçbirşeyi beğenmiyor, söylediğim hiçbir sözü onaylamıyor. Herkesin içinde beni küçük düşürüyor. Filmlerde ki kadar kötü kalpli bir insan. Eşim beni seviyor ama annesi çok güçlü ve asabı bir kadın olduğu için karşı çıkamıyor. Hayatımı cehenneme çevirdi, sınır hastası oldum önün yüzünden.

Boşanmak istemiyorum çocuklarım için ve eşim de iyi bir insan ama daha fazlada bu işkenceyi yaşayamayacağım. Yardımına çok ihtiyacım var Tüzün abla, ne olur yardım et...

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Rumuz: Çile
 
Sevgili Çile,

Hayatında istememene rağmen, oldukça negatiflik söz konusu ve bunların senin ve eşinin dışında, başkalarından kaynaklanıyor olması dahada acı.

Bizim tTrk kültürümüzde gelin-kaynana gerginlikleri çok fazla söz konusu. Belli ki yıllar geçmiş, 3 çocuğun olmuş ve kayınvaliden de hiç bir değişiklik olmamış. Bundan sonrada onun değişmeyeceği çok açık bir gerçek.

Onun bu yaştan sonra değişmesi artık mümkün değil, bu durumda senin eşinle olan ilişkinin ve iletişiminin boyutu ve güçlülüğü çok önemli. Oturup açık açık konuşmak her zaman en güzelidir ama anladığım kadarıyla siz bu boyutu çoktan aşmışsınız. Kayınvaliden belli ki sana karşı bir negatif tavır takınmış ve senin üzülmen onu mutlu ediyor.

Eşinle oturup konuşup, anlaşarak kayınvalidenin yanında çok mutsuz görünebilirsiniz, eşin seni sevmiyor gibi davranabilir.
Biliyorum ilişkilerde başkaları için hayatını yönlendirmek yada böyle komik konumlarla uğraşmak çok rahatsızlık verici ama bazen cahil ve negatif bir kişiyle ancak önün dilinde konuşursan anlaşabilirsin çünkü eşin de annesine karşı gelemiyor ve sizin iletişiminizde pasif kalıyor. Üç tanede bebeğiniz var, hem ilişkinize, hem çocuklarınıza hem de geçen zamanınıza yazık etmeyin.

Seni insanların önünde küçük düşürmesi söz konusu bile olmasın senin için, öyle bir durumda aslında o seni değil, kendini küçük düşürüyordur.

Zaten öyle nagatif, hiç birşeyden memun olmayan bir insansa herkes onun nasıl bir karaktere sahip olduğunun zaten farkındadır.

Benim sana tavsiyem, eşinle ilişkini sıkı tutman ve kayınvalidenin huyuna göre akılcı bir tavır takınman. Çocuklarınızı da üçüncü bir kişi yüzünden ailesiz bırakmayın.

Bu negatif durumu, en pozitif hale getirebilmeniz dileğiyle...
 
Sevgiyle kal,