Amerikali Turk

Yazarlar

ABD`ye gelmekle çok hata etmişim

(1 votes, average 1 from 5)
May 28, 2010 10:59 PM

Rumuz: Gurbet - "ABD`ye gelmekle çok hata etmişim''

Sevgili Tüzin Ablacığım,

Ben 36 yaşında bir erkeğim. Şu anda bir benzin istasyonunda çalışıyorum. Buraya geleli hemen hemen iki yıl oluyor. Ancak burayı hiç sevemedim, bir türlü alışamadım, geldiğime de çok pişmanım. Ancak memlekette de kalamazdım. Çünkü orada bana göre bir iş imkanı yoktu.

Aslında burada da çok iyi bir para kazandığım söylenemez. Üstelik eşim ve eşimin ailesiyle birlikte aynı evde kalıyoruz, zorlukla geçiniyoruz. Hayat şartları burada da çok zor. Giresun`a dönmeyi düşünmüyor değilim. Ama orada ne yapabileceğimizi bilmiyorum. İçimde garip bir korku var.

Burada kendimi hiçbir zaman huzurlu hissedemedim. Kendimi bu yabancı ülkede herkes tarafından dışlanmış gibi görüyor ve buna bağlı olarak da sınırsız bir sıkıntı ve korku duyuyorum. Kendimi burada kaybolmuş gibi hissetmekteyim. Bana akıl verirmisiniz? Bir ikilemde kaldım.

Sevgili Gurbetçi Kardeşim,

Sen de pek çokları gibi yeni bir hayat kurmak, memleketindekinden daha iyi koşullarda yaşayabilmek umuduyla Amerikaya gelmişsin anlaşılan. Daha şimdiden de pişmansın. Evet, bu ülkeler iş olanakları bakımından pek çok fırsat sunuyor insana, ama kişinin yurdundan uzakta kendini tıpkı senin gibi kaybolmuş hissetmesi de çok doğal... Memleketindeki gibi candan insanları, hemen herkesin birbirini tanıdığı alışık olduğun ortamı burada bulamazsın.

Bu duyduğun sıkıntı ve korku çok doğal... Bırak senin gibi bu ülkeye yeni gelmiş bir genç adamı, yıllardır burada yaşayanlar arasında bile kaçmayı, ülkesine dönmeyi düşünenler çoktur. Giresunda iş olanaklarının bulunmadığını söylüyorsun. O halde iş olanakları bulabileceğin bir başka şehri düşünebilirsin. Anadolu'nun küçük bir kentinde çok daha rahat yaşama fırsatın olabilir. Bu kadar mutsuzsan burada kalmaya devam etmemelisin.

En kısa zamanda aradığın huzuru bulman dileğimle

Tüzün Ablan .....
E- Mail: tuzun@amerikaliturk.com